Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2021. To ostatnie takie zjawisko tego lata

2021-09-21 14:10
Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2021
Autor: pixabay.com Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2021

Przed nami ostatnia letnia pełnia Księżyca. To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli obserwować już niebawem na nocnym niebie. Kiedy można zobaczyć Pełnię Kukurydzianego Księżyca? Jaka jest geneza tej oryginalnej nazwy i jak najlepiej obserwować to zjawisko? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Pełnia Kukurydzianego Księżyca - skąd pochodzi nazwa?

Nazwa pochodzi jeszcze z czasów starożytnych i odwołuje się do czasu, w którym zbierane są plony, m.in. kukurydzy. Jest to ostatnia pełnia występująca latem. Wrześniowa pełnia pozwalała na zbieranie plonów nawet w nocy. Inne nazwy to Pełnia Zbiorów, Pełnia Plonów lub Pełnia Jęczmiennego Księżyca.

Czytaj też: REKORDY klimatyczne. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią

Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2021 - kiedy obserwować?

Pełnię Kukurydzianego Księżyca będzie można podziwiać we wtorek, 21 września. O godzinie 01:54 Księżyc nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go przez bardzo krótki czas.

Jak obserwować Pełnię Kukurydzianego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może okazać się dość skomplikowane, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu lub śniegu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Szczecin: Tak wygląda Wyspa Pucka po "ulewie 40-lecia". Działkowcy liczą straty [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy fazy Księżyca mają wpływ na Twoje samopoczucie?
Wyspa Pucka w Szczecinie po "ulewie 40-lecia"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE