Koniec zimy. Ostatnia chwila, żeby pójść na sanki! Ekspert IMGW wyjawia, kiedy przyjdzie odwilż

i

Autor: Shutterstock Koniec zimy. Ostatnia chwila, żeby pójść na sanki! Ekspert IMGW wyjawia, kiedy przyjdzie odwilż

Ekspert nie zostawia złudzeń

Koniec zimy. Ostatnia chwila, żeby pójść na sanki! Ekspert IMGW wyjawia, kiedy przyjdzie odwilż

2023-02-09 10:44

Ekspert IMGW Grzegorz Walijewski rozwiewa wątpliwości - najbliższe godziny to jedna z ostatnich szans, aby pójść z dziećmi na sanki. Koniec zimy? Tego nie przesądzamy, ale do Polski na pewno zmierza ciepłe powietrze, które pozytywnie wpłynie na temperaturę powietrza. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje konkretną datę. Przygotujcie się na ocieplenie!

Padający śnieg i minusowe temperatury, które od początku lutego 2023 roku dominowały w Polsce sprawiły, że amatorzy sanek mieli powody do radości. Dzieciaki mogły poszaleć na górkach, w parkach i innych popularnych terenach, sprzyjających tego typu aktywnościom. Jeśli chcecie zabrać swoje pociechy na sanki, to trzeba się pospieszyć, ponieważ pogoda szykuje nam niespodzianki. Do Polski zmierza ciepłe powietrze znad Sahary. Co to oznacza? Rozmawiamy o tym z rzecznikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorzem Walijewskim.

Ekspert IMGW: Temperatury pójdą w górę, ale nie wszędzie. Prognoza pogody

Walijewski przekazał naszemu dziennikarzowi, że w sobotę i niedzielę (11-12 lutego 2023 r.) możliwe są nawet dwucyfrowe temperatury. Oczywiście mowa tutaj o wartościach, które odczytamy z termometrów w ciągu dnia. Mieszkańcy Wielkopolski, województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego muszą się pospieszyć z wyjściem na sanki. Podczas weekendu nie będzie to już możliwe, ponieważ śnieg musi się roztopić. A co z pozostałymi regionami?

- W sobotę przez Polskę przejdzie front atmosferyczny. Na wschodzie i na północnym-wschodzie opady śniegu są możliwe zarówno w piątek, jak i w sobotę. Tam temperatury nie będą tak wysokie, jak na zachodzie. W ciągu dnia odnotujemy 1-2-3 stopnie - analizuje rzecznik IMGW w rozmowie z "Super Expressem".

Prognoza IMGW: Nocami utrzyma się słaby mróz

Grzegorz Walijewski dodaje, że w weekend możliwy jest słaby mróz, ale przede wszystkim na terenach górskich i na Podlasiu. Od razu zaznaczamy, że chodzi o noce. W Suwałkach termometry pokażą -3; -4 stopnie Celsjusza. Nie ma jednak mowy o siarczystych mrozach, rzędu -20 stopni. O zimie w najmroczniejszej postaci możemy na razie zapomnieć. Czy takowa powróci? O prognozach długoterminowych będziemy pisać w naszym serwisie w kolejnych dniach. Warto śledzić lokalne komunikaty i ostrzeżenia IMGW. 

Tęskniącym za zimą przekazujemy naszą galerię, poświęconą tej porze roku. Zobaczcie, jak pięknie wyglądała swego czasu w Polsce!

Sonda
Lubicie jeździć na sankach?
Białe święta w Szczecinie. Mieszkańcy ruszyli na sanki!

Nie lubisz poranków? Są na to proste sposoby!

Posłuchaj, co radzi Krystyna Mirek, autorka książki "Uwierz w szczęście"!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany