Niebezpieczna zabawa może kosztować życie. Szok! Dzieci robią to w obecności rodziców

i

Autor: Shutterstock Niebezpieczna zabawa może kosztować życie. Szok! Dzieci robią to w obecności rodziców

Ekspert apeluje

Niebezpieczna zabawa może kosztować życie. Szok! Dzieci robią to w obecności rodziców

2023-02-09 5:00

Zimowa aura w Polsce sprzyja niebezpiecznym zabawom - to wiemy nie od dzisiaj. Zamarznięte rzeki i oczka wodne, dzieci uwielbiają na nie wchodzić. Cienki lód może być bardzo niebezpieczny. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski ma apel do młodzieży i rodziców. Spróbujmy sobie pomóc!

Zamarznięte oczka wodne i rzeki to w ostatnich dniach nic nadzwyczajnego. Konkretne mrozy w nocy - a gdzieniegdzie także za dnia - sprzyjają takim zjawiskom. Rodzice robią wszystko, aby zapewnić swoim pociechom świetną zabawę na śniegu, ale niekiedy zapominają o względach bezpieczeństwa. Rzecznik IMGW w rozmowie z naszym dziennikarzem zaapelował o ostrożność. Pogoda może nam zgotować przykre niespodzianki i warto o tym pamiętać!

Rzecznik IMGW: Cienki lód może być bardzo niebezpieczny. Apeluję o rozwagę

- Akurat jestem przy zamarzniętym bagienku. Woda tu jest zaledwie do kostek - powiedział nam Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Walijewski specjalizuje się w hydrologii i zwrócił nam uwagę na poważny problem, z którym obecnie mierzą się Polacy. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście może być gotowe.

- IMGW otrzymał już filmy, na których widać osoby, stąpające po cienkim lodzie. Nagle krzyk, panika. Wydaje nam się, że jest bezpiecznie, a ten lód jest wyjątkowo kruchy. Nie pchajmy się na cienki lód, zamarznięte rzeki czy oczka wodne. To może się bardzo źle skończyć - powiedział nam Grzegorz Walijewski.

Po zamarzniętych terenach chętnie chodzą, a niekiedy również skaczą dzieci. W tym miejscu przekazujemy apel, skierowany do rodziców. Priorytetem musi być bezpieczna zabawa. Przynajmniej do 10 lutego będziemy mieli tereny, gdzie utrzyma się całodobowy mróz i cienki lód będzie "zapraszać do zabawy". Potraktujmy ostrzeżenia eksperta poważnie. 

Przy okazji warto wspomnieć, że od soboty będziemy notować w Polsce konkretne ocieplenie. Zamarzniętych terenów będzie zdecydowanie mniej. Grożą nam za to roztopy, zwłaszcza na terenach górskich. O szczegółach będziemy informować naszych czytelników na bieżąco.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.

Czym jest wypalenie rodzicielskie i dlaczego boimy się do niego przyznać?

Posłuchaj ważnej rozmowy o trudach rodzicielstwa.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany