Eksperci IMGW alarmują! Polska zostanie podzielona na dwie części

i

Autor: Shutterstock

Pogoda na weekend

IMGW: Pogoda będzie tak beznadziejna, że brakuje słów. Koszmar w środku lata

2023-08-03 13:45

Jaka będzie pogoda w weekend? Prognozy na pierwszy weekend sierpnia nie są optymistyczne. Pogoda będzie fatalna, a miejscami będzie gorzej niż późną jesienią. Modele numeryczne, którym przyglądają się eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) pokazują wyraźnie, że w najbliższych dniach będzie okrutnie zimno i deszczowo. W weekend "Polska zostanie podzielona na dwie części". Gdzie będzie najgorzej? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Pogoda na weekend. Ciepło na wschodzie, zimno na zachodzie. Padać będzie wszędzie

- Już od kilku dni obserwujemy wyliczenia modeli numerycznych, które dość spójnie prognozują deszczową i chłodną pogodę w nadchodzący weekend - informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Jeżeli najnowsze prognozy potwierdzą się w weekend, pogoda podzieli Polskę na dwie części w sobotę i niedzielę (5-6 sierpnia). We wschodnich regionach będzie cieplej, z kolei w zachodnich - chłodniej. Różnice w temperaturach pomiędzy poszczególnymi regionami mogą wynieść nawet 15°C. Wszędzie będzie jednak sporo deszczowych chmur.

Jak podaje IMGW, "przez obszar naszego kraju, powoli z południa na północ, będzie wędrował układ niskiego ciśnienia i związany z nim front atmosferyczny". - Strefa frontu oddzieli dwie skrajnie różne termicznie, ale bardzo wilgotne masy powietrza - czytamy w treści prognozy. Zachodnia część kraju znajdzie się pod wpływem polarnego morskiego powietrza. Z kolei nad wschodnią Polskę napłynie bardzo ciepłe powietrze. znad Morza Czarnego.

Ruch front będzie powolny. Z tego powodu oraz znacznych zasobów wilgoci, w centralnej i wschodniej Polsce opady deszczu mogą być obfite. Możliwe są duże wzrosty stanów wody w rzekach, możliwe przekroczenia stanów umownych oraz lokalne podtopienia. Z kolei w bardzo ciepłym powietrzu na krańcach wschodnich można spodziewać się gwałtownych burz. Cały układ stopniowo będzie odsuwał się na wschód. Pogoda uspokoi się po weekendzie, w poniedziałek (7 sierpnia). Wówczas nastąpi też znaczne ochłodzenie.

Deszcz i chłód w pierwszy weekend sierpnia. Taka pogoda może utrzymać się znacznie dłużej. Szczegóły w artykule Meteorolodzy załamują ręce! "Sierpień może stać się całkowitą porażką". Każą wyjmować kurtki

Źródło: IMGW

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Mieszkańcy Wierzawic opowiadają jakie szkody wyrządziła trąba powietrzna w ich miejscowości
Listen on Spreaker.