Huk grzmotów, niszczycielski grad. Burze nad Polską! Synoptycy ostrzegają

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/GB_photo Huk grzmotów, niszczycielski grad. Burze nad Polską! Synoptycy ostrzegają

Huk grzmotów, niszczycielski grad. Burze nad Polską! Synoptycy ostrzegają [1.06.2022]

2022-06-01 15:43

Burze nad Polską zniweczą plany na Dzień Dziecka? Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, a 1 czerwca dosłownie szaleje. Część kraju jest skąpana w ciepłym słońcu, a gdzie indziej ludzie z niepokojem patrzą w niebo. Co się dzieje? Słychać huk grzmotów, a synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim gradem. Po południu i wieczorem może być niebezpiecznie! Potężne burze nad Polską.

Burze z gradem przejdą w środę przez północną połowę kraju. Zagrzmi też w woj. opolskim, woj. łódzkim i woj. śląskim – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Pogoda w Dzień Dziecka dosłownie szaleje. Jedne regiony i miejscowości skąpane są w ciepłym słońcu, a w innych grzmi, błyska piorunami! Ludzie z niepokojem patrzą w niebo i zasłaniają się przed wiatrem. A synoptycy ostrzegają: może być gorzej – burzom może towarzyszyć niszczycielski grad.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla aż 10 województw. Gdzie obowiązują? To: woj. zachodniopomorskie, woj. pomorskie, woj. kujawsko-pomorskie, woj. warmińsko-mazurskie, woj. podlaskie, północ Wielkopolski i Mazowsza, a także województwa śląskie, opolskie i łódzkie. W czasie burz może spaść do 25 mm deszczu. Wiatr w porywach będzie osiągać ok. 80 km/h – zapowiadają synoptycy. Wiatr w całym kraju jest porywisty, południowo-zachodni.

Wieczorem strefa opadów będzie się przesuwała na północny wschód. Na południu i południowym zachodzie opady będą zanikały – mówi, cytowana przez PAP, Ilona Bazyluk, synoptyk IMGW.

Express Biedrzyckiej 01.06 (gen. Stanisław Koziej, prof. Antoni Dudek, dr Małgorzata Bonikowska) Sedno Sprawy: Krzysztof Bosak

Deszcz i burze w środowe popołudnie już występują w wielu regionach kraju. Synoptycy odnotowali je m.in. na wschodzie Lubelszczyzny, Mazowszu, Podlasiu, Dolnym Śląsku, Pomorzu czy na północy Wielkopolski. Burze nad Polską mają lokalny charakter, komórki burzowe tworzą się i przemieszczają bardzo szybko. Uważajcie na siebie, jeśli zastanie Was burza!

Sonda
Czy boisz się burzy?
Nasi Partnerzy polecają