Pogoda długoterminowa dla Polski. Jesień da o sobie znać
Połowa września zbliża się wielkimi krokami. Powoli zapominamy o letnich upałach i musimy przyzwyczaić się do jesiennych warunków. Prognoza długoterminowa dla Polski nie zwiastuje niczego dobrego. Pogoda da nam solidnie w kość, choć łowcy burz będą zadowoleni. - Druga połowa września będzie charakteryzować się większą dynamiką w pogodzie niż miniona, gdy przez większość czasu dominował stabilny antycyklon, który nie wpuszczał niżów przez dłuższy czas. Warunki pogodowe staną się zmienne w kolejnych dniach i tygodniach - czytamy w serwisie pasjonatów fanipogody.pl. Niestety już w najbliższych dniach pojawią się nieprzyjemne warunki atmosferyczne, które większości z nas popsują humor.
Polecamy: Fala chłodu zaatakowała Polskę. Będzie jeszcze gorzej! Fatalne prognozy
Prognoza długoterminowa dla Polski. Burze i przymrozki atakują
Zdaniem synoptyków, najbliższe dni przyniosą temperatury poniżej normy wieloletniej. Możemy zapomnieć o letnich wartościach, a pod koniec przyszłego tygodnia trzeba się będzie zmierzyć z przymrozkami. Skrobanie szyb samochodów o poranku jest jak najbardziej realnym scenariuszem.
- Z uwagi na dominacje pogody niżowej częściej niż na początku września zdarzać będą się opady atmosferyczne. Mogą pojawiać się również lokalne burze. Nie można wykluczyć, że w kolejnych tygodniach częściej będą pojawiać się opady śniegu i deszczu ze śniegiem w szczytowych partiach polskich gór - czytamy w serwisie fanipogody.pl.
Czy jest szansa na chociaż delikatną poprawę pogody? W dniach 13-15 września jest szansa na delikatne ocieplenie (17-23 stopni Celsjusza w ciągu dnia), ale bliżej weekendu i na początku przyszłego tygodnia odnotujemy znaczne ochłodzenie i wspominane wyżej przymrozki. Najzimniej będzie na wschodzie i południu. We wskazanych wyżej rejonach Polski może również wystąpić najwięcej opadów deszczu i burz, zwłaszcza 14 i 15 września (środa-czwartek).
- Zdecydowanie większa dynamika w pogodzie jest prognozowana w okolicach 17-18 września 2022. Wtedy to na północ od Polski znajdzie się prawdopodobnie centrum głębokiego cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych, który przemieści się z zachodu na wschód - podają autorzy serwisu fanipogody.pl.
W najbliższych dniach zalecamy śledzenie komunikatów IMGW oraz prognozy w serwisie pogoda.se.pl. Doniesienia meteorologów Instytutu śledzimy codziennie. Na ten moment nie są planowane ostrzeżenia, ale z racji zapowiadanej w prognozie długoterminowej dużej dynamiki, trzeba być przygotowanym na zmiany.