Eksperci mówią o groźnych zjawiskach. Gdzie będzie –10 stopni?

i

Autor: Shutterstock Eksperci mówią o "groźnych zjawiskach". Gdzie będzie –10 stopni?

Najnowsza prognoza IMGW

Eksperci mówią o "groźnych zjawiskach". Gdzie będzie –10 stopni?

2023-01-26 17:53

Przed nami luty. Co mówią prognozy na najbliższe dni? Według IMGW, przez kilka dni w Polsce "utrzyma się łagodna zima". Później ma pojawić się więcej "groźnych zjawisk". Możliwy jest też spadek temperatury do –10°C. Szczegóły prognozy w dalszej części artykułu.

Dobiega końca styczeń, który na początku zaskoczył nas rekordowym wręcz ciepłem. Od kilku dni jest już zdecydowanie zimniej, jednak arktyczne mrozy do Polski nie dotarły. Czy zmieni się to w najbliższych dniach z nadejściem lutego? Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), "w najbliższych dniach utrzyma się łagodna zima". W kraju nadal będzie sporo chmur i słabe opady, także te marznące i powodujące gołoledź. Pogoda ma się zmienić po niedzieli (29 stycznia), o czym informowaliśmy już wcześniej.

"Więcej groźnych zjawisk" po weekendzie. Prognoza IMGW

Według IMGW wraz z nadejściem nowego tygodnia ma pojawić się "więcej groźnych zjawisk". O co chodzi? W poniedziałek (30 stycznia) na wybrzeżu ma silnie wiać, zaś we wtorek (1 lutego) mocno popada śnieg, szczególnie w południowej części Polski. – Na nizinach noce bez większych spadków temperatury, w dolinach górskich mróz do około –10°C – informuje IMGW.

Zanim to jednak nastąpi, w piątek (27 stycznia) czeka nas pochmurna pogoda, z większymi przejaśnieniami na północy i południu Polski. W górach rozpogodzenia. – Miejscami słabe opady śniegu, w północnej połowie kraju także deszczu ze śniegiem i deszczu – prognozuje IMGW. Uwaga, kierowcy! To będzie trudny dzień na drogach. Możliwe są opady marznącej mżawki, powodujące gołoledź. Drogi będą śliskie. Ponadto, w pierwszej połowie dnia mgły mogą ograniczyć widzialność do 200 m. Termometry pokażą od –1°C na Suwalszczyźnie do 2°C na zachodzie i 3°C nad morzem, w dolinach górskich od –4°C do –1°C.

Noc z piątku na sobotę (27/28 stycznia) pochmurna z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy kraju. Miejscami słabe opady śniegu. – Gdzieniegdzie mgły i mgły marznące ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od –5°C do –1°C, chłodniej w dolinach karpackich – tam spadek temperatury lokalnie do –8°C, nad morzem około 0°C – informuje IMGW. Równie zimno w sobotę (28 stycznia), bo od –3°C na Suwalszczyźnie do 3°C na północnym zachodzie i 4°C nad morzem, w dolinach górskich od –5°C do –2°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na Podkarpaciu umiarkowany północno-wschodni. Będzie to kolejny pochmurny dzień, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy kraju oraz w rejonach podgórskich i w górach. Okresami słabe opady śniegu.

Z kolei w niedzielę (29 stycznia) śnieg popada nad morzem i na Pomorzu. Tam możliwy też deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz, powodujący gołoledź. Na termometrach od –2°C w Małopolsce i na Podkarpaciu do 3°C na Pomorzu Zachodnim i nad morzem, w dolinach górskich od –5°C do –2°C. Wiatr słaby, jedynie nad morzem możliwe podmuchy do 65 km/h.

Jaka pogoda na koniec stycznia?

W poniedziałek (30 stycznia) na ogół pochmurno. Znowu popada nad morzem: deszcz i deszcz ze śniegiem. Nieco cieplej niż w weekend. – Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C, w dolinach górskich od –4°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, w porywach do 80 km/h, w głębi lądu do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni – informuje IMGW.

W kolejnych dniach aura będzie podobna do tego, co dzieje się za oknami w ostatnich dniach stycznia. Dużo chmur i opady, w południowej części kraju intensywne. Temperatura nieznacznie powyżej zera, lekki mróz w górach.

ZOBACZ TEŻ: To był polski rekord zimna! –41 stopni na termometrze. Jak oni to wytrzymali?

Źródło: IMGW

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Maja Sablewska miała STRASZNY WYPADEK: „RODZICE uratowali mi OKO!”

Co naprawdę powoduje zmiany klimatyczne? Co czeka nas w najbliższych latach?

Posłuchaj rozmowy o pogodzie, klimacie i... energetyce!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają