Absolutny rekord ciepła dla stycznia pobity! Warszawa ścigała się z Głuchołazami

i

Autor: JACLOU-DL/cc0/Pixabay.com W niedzielę, 1 stycznia 2023 r., padł absolutny rekord ciepła dla stycznia w Polsce, który pobiły zarówno Głuchołazy, jak i Warszawa

Zwrotnikowe powietrze dotarło do Polski

Absolutny rekord ciepła dla stycznia pobity! Warszawa ścigała się z Głuchołazami

2023-01-01 14:56

W niedzielę, 1 stycznia 2023 r., padł absolutny rekord temperatury dla stycznia w Polsce, który pobiły zarówno Głuchołazy, jak i Warszawa. Jak informuje IMGW, na punkcie pomiarowym w znajdującym się w Opolskiem mieście odnotowano 18,7 stopnia, ale w trakcie dnia kolejny rekord temperatury w styczniu w Polsce ustanowiła Warszawa, a dokładniej - Okęcie.

Absolutny rekord ciepła dla stycznia w Polsce pobity

Mamy nowy rekord ciepła dla stycznia w Polsce - informuje Instytut Gospodarki i Meteorologii Wodnej (IMGW). Najpierw w Nowy Rok, o godzinie 3.20, na punkcie pomiarowym w Głuchołazach odnotowano rekordową temperaturę 18,7 stopnia Celsjusza. Również w niedzielę, 1 stycznia, ale w trakcie dnia, w Warszawie, na Okęciu, pobity został kolejny rekord ciepła dla stycznia w Polsce, który wynosi od teraz 18,9 st. C. - Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord, jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu - powiedziała PAP Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Trudno uwierzyć, co pokazały termometry w Polsce! "Najwyższa temperatura w ostatnich 30 latach" [AKTUALIZACJA]

Zwrotnikowe powietrze dotarło do Polski. Tak doszło do pobicia rekordu temperatury w styczniu

Jak dodaje Woźniak, rekord temperatury w styczniu w Polsce zawdzięczamy zwrotnikowemu powietrzu, które dotarło do Polski z Hiszpanii.

- W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny "zaciągnął" do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu. Na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa - wyjaśnia PAP kobieta.

Jak informuje PAP, w niedzielę, 1 stycznia, nad ranem, wysokie temperatury odnotowano także w Słubicach i Legnicy, gdzie temperatura powietrza o godz. 4 rano wynosiła 16,9 stopni Celsjusza. Z kolei w Krakowie o tej godzinie termometry pokazały 3,6 stopnia - podało IMGW.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?
Sara James: Uwielbiają ją tłumy. W szkole otarła się o rasizm!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany