Śnieg, zima, mróz

i

Autor: Pixabay Dlaczego nie ma śniegu na święta? Niemal co roku zadajemy sobie to pytanie.

Dlaczego tak często nie ma śniegu na święta? Oto powód!

2021-12-15 15:30

Dlaczego nie ma śniegu na święta? To pytanie zadajemy sobie niemal co roku. Wielu z nas uwielbia białe, śnieżna święta i wydają się ich nieodłącznym elementem, na równi z rodzinną atmosferą , choinką i świątecznymi potrawami. Bardzo często tuż przed lub tuż po świętach ulice robią się białe od śniegu, jednak w Wigilię i Boże Narodzenie biały puch znika. Dlaczego tak się dzieje? Znamy powód naszych rokrocznych, świątecznych frustracji.

Dlaczego nie ma śniegu na święta? Znamy powód

Białe, śnieżna święta to marzenie wielu z nas. Śnieg dodaje świętom uroku, jednak bardzo często - jak na złość - śnieg topnieje tuż przed Wigilią lub intensywnie pada zaraz po Bożym Narodzeniu. Chcielibyśmy klimatycznych, śnieżnych świąt niczym z filmu lub reklamy, a mamy szarą i ponurą aurę. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak często nie ma śniegu na święta? Znamy powód tej pogodowej zależności. Niestety, brak śniegu na święta staje się powoli tradycją, taką samą jak świąteczne potrawy, ubieranie choinki czy śpiewanie kolęd. Pogoda jest bezlitosna, tak samo jak synoptycy w swoich analizach i przewidywaniach. Nadzwyczajna grudniowa regularnie obejmuje ostatnie dziesięć dni miesiąca. To tym bardziej ciekawe, że właśnie pod koniec grudnia mamy początek kalendarzowej i astronomicznej zimy. Co więcej, apogeum odwilży przypada zwykle właśnie na Wigilię i Boże Narodzenie. W ostatnich dziesięciu latach temperatura była powyżej normy nawet o 4 stopnie Celsjusza.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pogoda w Polsce gwałtownie zaskoczy tuż przed Bożym Narodzeniem! Wielu się tego obawiało

Pogoda w Polsce. Dlaczego nie ma śniegu na święta?

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego śnieg i mróz znika tuż przed świętami? Jak czytamy na stronie twojapogoda.pl to zasługa zmiany cyrkulacji atmosferycznej. - Zamiast wiać z północy chłodem, często także śniegiem, wiatr zmienia kierunek na zachodni, ponieważ uaktywnia się Atlantyk. Mokre układy niżowe wdzierają się w głąb kontynentu - napisano. Układy niżowe zamiast śniegu i mrozu na święta przynoszą duże zróżnicowanie ciśnienia, a co za tym idzie porywisty wiatr oraz ściągają ciepłe i wilgotne masy powietrza znad oceanu, przepędzając zimę na wschód od Polski.

W tym roku prognozy pogody na święta nie są aż tak pesymistyczne. W niektórych regionach Polski możliwe jest śnieżne Boże Narodzenie, jednak nikogo nie powinno zdziwić kilka stopni powyżej zera i szary, ponury widok za oknem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jasnowidz Jackowski przeraża wizją pogody na Boże Narodzenie i sylwestra! Nie o takich świętach marzyliśmy

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Drożyzna na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie. Pajda ze smalcem i ogórkiem 22 złote, grzaniec 200 ml za 10 złotych