Jak informuje IMGW, Europę Centralną oraz Zachodnią obejmuje wyż z centrum nad Irlandią. Pozostała część kontynentu znajduje się w zasięgu niżów. Od Europy północnej przez Polskę aż po Wielką Brytanię przebiega strefa mało aktywnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Polska jest na skraju wspomnianego wyżu, ale w dzień na północy i wschodzie pogodę kształtuje front atmosferyczny. Jesteśmy w powietrzu polarnym morskim, cieplejszym na wschodzie.
Jaka będzie pogoda w piątek 26 maja 2023?
Z informacji przekazanych przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że w piątek (26 maja 2023) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie i wschodzie miejscami duże i tam przelotne opady deszczu, oraz burze.
- Prognozowana wysokość opadów w burzach do 10 mm, lokalnie do około 20 mm - informują synoptycy.
Temperatura 26.05.2023
W piątek najcieplej na wschodzie Polski. Termometry wskażą tam do 22°C.
- Temperatura maksymalna od 16°C do 21°C, lokalnie na wschodzie 22°C, w rejonach podgórskich i nad morzem około 14°C - czytamy na stronie IMGW.
Co ważne, w czasie burz porywy wiatru mogą osiągać nawet 55 km/h.
Pogoda IMGW dla Polski na jutro. Noc z piątku na sobotę (26.05.2023/27.05.2023)
Z informacji przekazanych przez synoptyków wynika, że w nocy z z piątku na sobotę (26.05.2023/27.05.2023) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na południu Małopolski i Podkarpacia początkowo duże i tam zanikające przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C na przeważającym obszarze kraju, a w południowej i południowo-wschodniej części kraju od 7°C do 10°C. Wiatr słaby z kierunków północnych.
 
		                 
		                ![Ciepło, ale czekają nas burze i jeszcze to! [Prognoza IMGW na 26.05.2023]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-n3Ph-1R38-NDcX_cieplo-ale-czekaja-nas-burze-i-jeszcze-to-prognoza-imgw-na-26-05-2023-994x828.jpg) 
                   
            
         
            
         
            
         
            
         
            
        