Burza

i

Autor: Pixabay Burza - zdj. ilustracyjne.

Koszmarna prognoza

IMGW wydało alerty meteo. Burze to nie wszystko! Gdzie będzie najgorzej?

2023-06-17 18:04

Przed nami bardzo niespokojny wieczór w pogodzie.W sobotę (17 czerwca) ostrzega przed tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Na meteorologicznej mapie Polski pełno jest punktów oznaczonych żółtym i pomarańczowym kolorem, co oznacza ostrzeżenia przed burzami z gradem. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej.

Burze nad Polską. Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Gdzie będzie najgorzej?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie mają wątpliwości, że sobotni wieczór (17 czerwca) w wielu regionach Polski może upłynąć pod znakiem burzowej i deszczowej pogody. Niektóre zjawiska mogą być niebezpieczne, przed czym ostrzegają żółte i pomarańczowe alerty meteo pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy części województwa pomorskiego, a także wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie IMGW. Burze z gradem w tej części Polski powinny zanikać późnym wieczorem w sobotę (17 czerwca).

Burze w wielu regionach Polski

Z kolei żółte alerty meteo, oznaczające ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia, obowiązują na krańcach zachodnich, na Pomorzu, Kujawach, ale także Mazurach i Podlasiu. Jak przekazał PAP Kamil Walczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Śląskiego, pogoda w sobotę będzie bardzo dynamiczna. – Zachmurzenie na ogół będzie umiarkowane i duże. Miejscami są możliwe przelotne opady deszczu. Na zachodzie i na krańcach północno-zachodnich możliwe burze, którym towarzyszyć może grad i opady do 20-30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Na wschodzie i północnym wschodzie możliwe są intensywne opady deszczu – powiedział Walczak. Wiatr na ogół słaby, zachodni i północno-zachodni, lecz podczas burze możliwe są porywy do 60-65 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę (17/18 czerwca) nadal sporo chmur i możliwe opady deszczu w wielu miejscach. Zanikające burze na zachodzie i północnym wschodzie kraju. Najwięcej deszczu spadnie na Podlasiu - do 15 litrów na metr kwadratowy. Po opadach lokalnie, szczególnie w północnej Polsce, tworzyć się będą krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od 9-10 stopni na północy kraju do 15 na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na ogół z kierunków zachodnich.

Co z pogodą po weekendzie? Szykują się duże zmiany! Szczegóły w artykule Po weekendzie duża zmiana w pogodzie. Świetne wieści przed wakacjami!

Sonda
Czy boisz się burzy?
Express Biedrzyckiej - Agnieszka DZIEMIANOWICZ-BĄK