Pogoda i burza z piorunami

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Burze z gradem i pogodowy armagedon w Polsce. To już się dzieje! Ekspertka IMGW mówi, gdzie i kiedy będzie najgorzej

Burze z gradem i pogodowy armagedon w Polsce. To już się dzieje! Ekspertka IMGW mówi, gdzie i kiedy będzie najgorzej

2022-05-06 9:33

Burze z gradem w Polsce. Prognoza pogody piątek (6.05.2022) i najbliższe godziny nie zostawia żadnych złudzeń. Przed nami wyjątkowo ciężka końcówka tygodnia. - W piątek będzie deszczowo niemal w całym kraju. Wystąpią też burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie do 21 stopni Celsjusza na południowym wschodzie - poinformowała w rozmowie z PAP dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) Dorota Pacocha.

W prognozie ekspertki IMGW, na którą powołuje się Polska Agencja Prasowa czytamy, że w piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie na wybrzeżu małe. Z wyjątkiem północno-zachodniej Polski przelotne opady deszczu i burze na wschodzie kraju. Na południowym wschodzie kraju burze miejscami z gradem, tam prognozowana wysokość opadów deszczu podczas burz do 25 mm.  Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na wybrzeżu, około 19 stopni na przeważającym obszarze kraju do 21 stopni na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. - W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dalszy ciąg materiału pod naszym autorskim quizie o pogodzie.

Czytaj też: Z nieba spadnie grad wielkości przepiórczych jaj! IMGW ostrzega przed potężnymi burzami

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Burze z gradem nie odpuszczą. Bezlitosna prognoza pogody dla Polski

Piątek to nie wszystko. Pogoda nie zamierza nam odpuszczać również w weekend. Już w nocy z piątku na sobotę (6-7.05.2022) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na wschodzie przelotne opady deszczu a na południowym wschodzie burze. - Prognozowana wysokość opadów podczas burz około 10 mm, na Podkarpaciu do 15 mm. Miejscami mgły ograniczające widzialność lokalnie do 300 m. Temperatura minimalna od 5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, 7 w centrum do 12 stopni na południowym wschodzie. Wiatr słaby, zmienny, z kierunków zachodnich, w czasie burz w porywach do 55 km/h - alarmują synoptycy IMGW, cytowani przez PAP.

Zalecamy regularne odświeżanie komunikatów meteo i zachowanie szczególnej ostrożności. Do kierowców apelujemy o zdjęcie nogi z gazu. Skoncentrujcie się na bezpiecznym dojechaniu do celu. O utrudnieniach spowodowanych warunkami atmosferycznymi będziemy was regularnie informować w naszym pogodowym serwisie.

Sonda
Boisz się burzy?
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Nasi Partnerzy polecają