Z nieba spadnie grad wielkości przepiórczych jaj! Koszmarna prognoza IMGW

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/andrei32 Z nieba spadnie grad wielkości przepiórczych jaj! Koszmarna prognoza IMGW

Z nieba spadnie grad wielkości przepiórczych jaj! IMGW ostrzega przed potężnymi burzami

2022-05-05 16:24

Fatalna prognoza pogody na początek maja! Czeka nas załamanie pogody. Koszmarne prognozy IMGW mówią o gradzie wielkości przepiórczych jaj i potężnych burzach. Co nas czeka? W których regionach będzie najgorzej? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed groźnymi burzami z gradem!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają szybko rozwijające się burze z wyładowaniami atmosferycznymi, opady deszczu do 25 litrów na metr kwadratowy i grad wielkości przepiórczych jaj! W których regionach Polski będzie najbardziej niebezpiecznie?

Niestety, dziś będzie dużo niebezpiecznych zjawisk w postaci burz na dużym obszarze kraju. Wydano ostrzeżenia dla woj.: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego – potwierdza w rozmowie z PAP synoptyk IMGW, Grzegorz Waljewski.

Według prognoz IMGW burze będą miały charakter opadowy, choć porywy wiatru też będą silne – 70 km/h. – Podczas burz może spaść do 25 litrów wody na metr kwadratowy oraz grad do dwóch cm, czyli wielkości przepiórczych jaj – ocenia synoptyk IMGW.

Potężny grad może wyrządzić duże szkody. W ostatnich latach takie zjawiska są coraz częstsze.

Co prawda do rekordu jeszcze daleko, bo największa zanotowana gradzina w Polsce miała 14 cm, to jednak jeszcze kiedyś dwucentymetrowe kule gradowe występowały w Polsce bardzo rzadko – zaznacza Walijewski.

Express Biedrzyckiej 05.05 (gen. Mirosław Różański, Tomasz Terlikowski, dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene) Sedno Sprawy: Piotr Zgorzelski

Burzowy początek maja: 5.06.22. IMGW ostrzega

Komórki burzowe, czyli chmury o nazwie cumulonimbus, tworzą się bardzo szybko. Dziś w ciągu godziny osiągnęły wysokość ok. 10 km – zaznacza synoptyk IMGW. To właśnie w takich chmurach tworzą się opady deszczu, gradu i wyładowania atmosferyczne. Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne od kilku lat nie są niczym nadzwyczajnym, a wręcz pojawiają się regularnie. Jest to wynikiem zmiany klimatu.

W raportach przygotowywanych przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu formułowane są ostrzeżenia, że w wyniku zmian klimatu w Polsce coraz częściej będą się pojawiały upały powyżej 30 st. Celsjusza trwające dłużej niż pięć dni, więcej burz, częściej będą trąby powietrzne – wskazał. – I to się sprawdza – dodał Walijewski.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Nasi Partnerzy polecają