Burze stacjonarne w Polsce. To może być koszmar! Prognozy mówią o podtopieniach i nie tylko

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Burze stacjonarne w Polsce

Burze stacjonarne w Polsce. To może być koszmar! Prognozy mówią o podtopieniach i nie tylko

2022-05-05 9:28

Burze stacjonarne zaatakują w Polsce. Prognoza IMGW i specjalistycznych portali od pogody nie zostawia złudzeń. Synoptycy sugerują, że w czwartek i w piątek (5-6.05.2022) możliwe są podtopienia. Sezon burzowy da się nam ostro we znaki. Najnowsza prognoza pogody i ostrzeżenia meteo analizujemy na se.pl.

Burze stacjonarne w Polsce mogą przynieść poważne utrudnienia, w tym m.in. brak prądu czy podtopienia. Dlaczego? Grzmotom zazwyczaj będą towarzyszyć ulewne deszcze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia (żółty alert) dla województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Chodzi właśnie o burze z gradem. Prognozowane są kolejne ostrzeżenia, które w piątek obejmą kolejne regiony. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie dla Krakowa. Niestety to nie wszystkie niebezpieczne zjawiska, które będą z nami w najbliższych godzinach. Przygotujcie się na spore pogodowe zamieszanie. Dalszy ciąg materiału pod naszym autorskim quizem o pogodzie. Zapraszamy do zabawy!

Czytaj też: Totalne załamanie pogody w Polsce. Idą groźne burze i wielkie ulewy. Gdzie będzie najgorzej?

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Burze stacjonarne w Polsce. Oto najnowsza prognoza pogody 

Już w czwartek (5.05.2022) pogoda uderzy w niektóre regiony Polski z ogromną mocą. - Załamanie pogody przyniesie ze sobą płytki niż zaciągający z południa ciepłe i wilgotne, a co za tym idzie, także bardzo niestabilne powietrze, w którym będą się piętrzyć chmury burzowe - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Najgorzej ma być w centrum, na południu i na zachodzie, co potwierdzają ostrzeżenia IMGW.

- Może dochodzić do miejscowych podtopień dróg, chodników, posesji i zabudowań. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym. Podczas burz pojawią się też opady gradu o średnicy do 1-2 cm oraz porywisty wiatr do 70 km/h - podają eksperci serwisu twojapogoda.pl.

Prognoza pogody na piątek 6.05.2022. Burze nie odpuszczą

Meteorolodzy spodziewają się, że 6 maja burze i opady dotrą na wschód. Miejscami spadnie nawet 30 mm deszczu. Są też dobre wieści - w południowych regionach termometry pokażą powyżej 20 stopni. Nad morzem słońce będzie się przebijać przez chmury, choć tam będzie zdecydowanie chłodniej - ok 15 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia meteo i prognozy burzowe będziemy regularnie analizować w naszym serwisie. Pamiętajcie o zabezpieczeniu cennych przedmiotów i uważajcie na drogach!

Sonda
Boisz się skutków deszczu i burz?
Burza śnieżna w Zagórzu