Pogoda w Polsce: Nadchodzi arktyczny front! Gdzie będzie najzimniej? [PROGNOZA IMGW]

i

Autor: se Pogoda w Polsce: Nadchodzi arktyczny front! Gdzie będzie najzimniej? [PROGNOZA IMGW]

Arktyczne powietrze rozleje się po Polsce. Gdzie będzie najzimniej?

2021-11-08 11:32

Prognoza pogody IMGW: arktyczne powietrze wstąpi do Polski od północnego wschodu. W najbliższej perspektywie przyniesie nam nieznaczne ochłodzenie we wszystkich regionach kraju. Najnowsza prognoza pogody IMGW dla Polski. Gdzie będzie najzimniej? Termometry mogą pokazać nawet -4°C.

Prognoza IMGW: Temperatura spada, przez Polskę przeleją się deszcze 

Do Polski zaczyna napływać mroźne, arktyczne powietrze z północnego wschodu. - Przyniesie rozpogodzenia i ochłodzenie - mówi Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Pogoda na dziś zwiastuje niekorzystny biomet w większości kraju.

Poniedziałek (08.11.21) będzie pochmurny i deszczowy. - Prognozujemy dla Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Będzie dużo przelotnych opadów deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu - komentuje Woźniak. Nie opuści nas silny wiatr, a temperatura nie przekroczy w najcieplejszym momencie dnia 10°C (w całym kraju średnio 6-10°C), w rejonach podgórskich ok. 5°C.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?

W nocy z poniedziałku na wtorek (08/09.11.21) od północnego wschodu (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie) do Polski zacznie wlewać się powietrze arktyczne, za sprawą którego w tej części kraju spodziewane są liczne rozpogodzenia oraz mgły. Jednocześnie będzie tam najzimniej – zaledwie od 2°C do 5°C.

Zobacz też: Uwaga! Mocno powieje nad Bałtykiem. Możliwy żółty alert

Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu, a w rejonach podgórskich - deszczu ze śniegiem. Strefa rozpogodzenia z północnego wschodu, wraz z mroźną masą powietrza, zacznie przemieszczać się w kierunku centrum i na południe kraju. Temperatura w nocy na Suwalszczyźnie spadnie do -4°C, około 1°C centrum, i do 5°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby, z kierunków zmiennych.

We wtorek (09.11.21) Polska będzie pod wpływem wyżu, z większą ilością rozpogodzeń, bez silniejszych wiatrów i z temperaturami maksymalnymi od 2°C na północnym wschodzie, 6°C, do 10°C na zachodzie.

W środę (10.11.21) znajdziemy się po „ciepłej” stronie wyżu i arktycznie powietrze odsunie się na wschód. Będzie pogodnie i tylko na północy kraju będzie więcej chmur i możliwość przelotnego deszczu. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 5°C na północnym wschodzie do 12°C na południowym zachodzie. Na wybrzeżu odczuwalnie będzie nieco chłodniej za sprawą porywistego wiatru.

Czwartkowy poranek (11.11.21)  może być mroźny lokalnie na wschodzie kraju, ale przeważnie temperatura wyniesie od 1°C do 3°C, najcieplej będzie na Pomorzu od 4°C do 8°C. Dzień zapowiada się pogodnie, ale po raz kolejny na północy będzie więcej chmur i miejscami będzie padał deszcz. Temperaturę maksymalną prognozuje się od 8°C do 12°C, tylko na północnym wschodzie około 6°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych.

W piątek (12.11.21) w całym kraju już więcej chmur, ale opady znów ograniczą się tylko do północnej części Polski. Poranek chłodny – od 0°C na południu, około 5°C w centrum, do 8°C nad morzem, a w dzień temperatura będzie dość wyrównana od 7°C do 9°C i około 11°C nad morzem. Wiatr skręci na kierunki zachodnie.

IMGW: Duże zmiany pogody na weekend

Według synoptyków IMGW, duże zmiany czekają nas już od soboty (13.11.21). - Dostaniemy się pod wpływ niżu z rejonu Bałtyku, który przyniesie zachmurzenie duże i opady deszczu niemal w całym kraju, ale przede wszystkim wzrost prędkości wiatru. Będzie on umiarkowany i dość silny, porywisty - czytamy w najnowszej prognozie. W niedzielę pogoda może się poprawić, ale jednocześnie nad wschodnią Polskę znów napłynie powietrze arktyczne. Jest więc szansa, że na koniec tygodnia mieszkańcy wschodnich województw doświadczą opadów deszczu ze śniegiem w połączeniu z porywistym wiatrem.

Nasi Partnerzy polecają