Pogoda w Polsce. Zima atakuje

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogoda na wtorek, 21 grudnia. Arktyczna masa powietrza zmierza do Polski. Mróz do -5 stopni to nie wszystko / Zdjęcie ilustracyjne

Arktyczna masa powietrza zmierza do Polski. Mróz do -5 stopni to nie wszystko [Pogoda na dziś, 21 grudnia]

2021-12-21 6:00

Pogoda na dziś (wtorek, 21 grudnia), którą omawiają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie przypadnie do gustu większości naszych czytelników. Gdzieniegdzie zaatakuje konkretny mróz, który będzie efektem napływającej do Polski z północy masy powietrza pochodzenia arktycznego. Jakie zjawiska pogodowe czekają na nas w najbliższych godzinach? Sprawdzamy na se.pl.

Pogoda na dziś, 21 grudnia. We wtorek do Polski dotrze arktyczna masa powietrza?

Pogoda na dziś (wtorek, 21.12.2021), którą analizują meteorolodzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przynosi bardzo ciekawe wieści. Jak przekazał Instytut - wschodnia część Europy oraz krańce zachodnie będą pod wpływem niżów. Pozostała część kontynentu znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Stopniowo od zachodu nad Polską rozbudowywał się będzie wyż rozciągający się od Wysp Brytyjskich przez centralną część kontynentu po Bałkany. Z północy napływać będzie masa powietrza pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i nieznacznie będzie się wahać. Co to oznacza, w kontekście najbliższych godzin? Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod naszą sondą. 

Czytaj też: Boże Narodzenie i sylwester będą fatalne! Prognoza pogody przeraża

Sonda
Czy czekasz na prawdziwą, białą zimę?

Jaka będzie pogoda we wtorek, 21 grudnia?

We wtorek (21.12.2021) na terenie całego kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu. W Karpatach oraz lokalnie na północy IMGW prognozuje przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm. Niestety gdzieniegdzie będzie bardzo zimno. Instytut zdradza, w których regionach trzeba będzie wykorzystać ciepłe płaszcze, szaliki i czapki.

- Temperatura maksymalna wyniesie od -5, -4 stopni Celsjusza na wschodzie i Podhalu, około -2 w centrum do 1 stopnia na zachodzie. Cieplej będzie tylko nad morzem do 2, 3 stopni. Wiać będzie słaby i umiarkowany wiatr, który lokalnie na Wybrzeżu będzie porywisty, północno-zachodni i zachodni - podaje IMGW, cytowany przez PAP.

Noc z wtorku na środę. Prognoza IMGW 21-22 grudnia

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami możliwe są opady śniegu. Lokalnie na północy prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Na zachodzie lokalnie utworzy się mgła marznąca i ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna wyniesie od -13, -10 stopni Celsjusza na Podhalu i północnym wschodzie, -7, -3 na przeważającym obszarze kraju, do -2, 0 na północnym zachodzie i nad morzem. Najzimniej w kotlinach karpackich, tam możliwy spadek temperatury do -15 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Totalny paraliż na drogach. Powodem wypadki i trudna pogoda