Alarm IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu to nie wszystko! Zagrożenie zdrowia i życia

i

Autor: Pexels/cc0/Pixabay.com IMGW wydało w poniedziałek, 3 października, dwa alerty ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu i i silnym wiatrem

Upiorny początek tygodnia

Alert IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu to nie wszystko! "Zagrożenie zdrowia i życia"

2022-10-03 9:27

IMGW wydało dwa alerty ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu i i silnym wiatrem. Dotyczą poniedziałku, 3 października, i wtorku, 4, października, a zjawiska mają przybierać na sile z biegiem godzin. Wiatr osiągnie w porywach prędkość nawet do 80 km/h, natomiast ulewy mają się zamknąć w przedziale 20-30 mm. W których regionach Polski będzie najgorzej?

Alert IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu i silny wiatr

Intensywne opady deszczu i silny wiatr - to leitmotivy najnowszych alertów IMGW dotyczących poniedziałku, 3 października, i wtorku, 4 października. Bardzo mocne podmuchy zgodnie z ostrzeżeniami są spodziewane w pasie od: Pomorza Gdańskiego, przez Żuławy Wiślane, zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego, wschód Kujawsko-Pomorskiego, północne i zachodnie Mazowsze, wschodnią część województwa łódzkiego i świętokrzyskiego, Lubelskie, po północną część Podkarpacia. Co wynika z alertu IMGW?

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dodając, że największe podmuchy mają wystąpić w poniedziałek, 3 października, w godz. 13-18.

Alert IMGW dotyczy również intensywnych opadów deszczu, ale tylko w przypadku kilku powiatów na południu Polski. Są to:

  • powiat nowosądecki;
  • limanowski;
  • tatrzański;
  • nowotarski;
  • suski;
  • żywiecki;
  • bielski;
  • cieszyński.

Zgodnie z ostrzeżeniem IMGW mieszkańcy tej części naszego kraju mogą się spodziewać "opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym". Ich prognozowana prognozowana wysokość 20-30 mm. Oba alerty noszą 1. stopień. Co to oznacza?

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy na stronie IMGW.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
15. Bieg Trzech Kopców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają