Alarm IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu to nie wszystko! Zagrożenie zdrowia i życia

i

Autor: Pexels/cc0/Pixabay.com IMGW wydało w poniedziałek, 3 października, dwa alerty ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu i i silnym wiatrem

Upiorny początek tygodnia

Alert IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu to nie wszystko! "Zagrożenie zdrowia i życia"

2022-10-03 9:27

IMGW wydało dwa alerty ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu i i silnym wiatrem. Dotyczą poniedziałku, 3 października, i wtorku, 4, października, a zjawiska mają przybierać na sile z biegiem godzin. Wiatr osiągnie w porywach prędkość nawet do 80 km/h, natomiast ulewy mają się zamknąć w przedziale 20-30 mm. W których regionach Polski będzie najgorzej?

Alert IMGW w Polsce. Intensywne opady deszczu i silny wiatr

Intensywne opady deszczu i silny wiatr - to leitmotivy najnowszych alertów IMGW dotyczących poniedziałku, 3 października, i wtorku, 4 października. Bardzo mocne podmuchy zgodnie z ostrzeżeniami są spodziewane w pasie od: Pomorza Gdańskiego, przez Żuławy Wiślane, zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego, wschód Kujawsko-Pomorskiego, północne i zachodnie Mazowsze, wschodnią część województwa łódzkiego i świętokrzyskiego, Lubelskie, po północną część Podkarpacia. Co wynika z alertu IMGW?

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dodając, że największe podmuchy mają wystąpić w poniedziałek, 3 października, w godz. 13-18.

Alert IMGW dotyczy również intensywnych opadów deszczu, ale tylko w przypadku kilku powiatów na południu Polski. Są to:

  • powiat nowosądecki;
  • limanowski;
  • tatrzański;
  • nowotarski;
  • suski;
  • żywiecki;
  • bielski;
  • cieszyński.

Zgodnie z ostrzeżeniem IMGW mieszkańcy tej części naszego kraju mogą się spodziewać "opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym". Ich prognozowana prognozowana wysokość 20-30 mm. Oba alerty noszą 1. stopień. Co to oznacza?

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy na stronie IMGW.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
15. Bieg Trzech Kopców
Nasi Partnerzy polecają