Pogoda

i

Autor: Shutterstock Pogoda

Syberyjskie wartości

-30 stopni w marcu?! To możliwe! Te liczby sprawią, że złapiesz się za głowę

2023-03-07 9:54

Początek marca 2023 roku przyniósł iście szaloną pogodę. Wyczekujący wiosny łapią się za głowy, bo w Polsce wciąż pada sporo śniegu, a temperatury przypominają środek zimy. Jak się okazuje, w marcu termometry mogą wskazywać nawet -30 stopni! Sprawdzamy, czy jest się czego obawiać w kontekście najbliższych dni.

Już w pierwszych dniach marca sygnalizowaliśmy, że w prognozie pogody widać konkretną aktywność zimy. Synoptycy IMGW wskazują, że w nocy z środy na czwartek (8/9 marca 2023 r.) temperatura minimalna osiągnie -8 stopni. W ciągu dnia będą z nami opady śniegu, marznące mgły i deszcz ze śniegiem. Eksperci Instytutu dodają, że szansę na przełom widzą w końcówce weekendu (12 marca 2023 r.), ale prognozy zmieniają się wyjątkowo dynamicznie.

Szalona pogoda w Polsce. Nawet -30 stopni w marcu!

Większość z nas dobrze zna określenie "w marcu jak w garncu". Historia uczy nas, że w Polsce zdecydowanie ma rację bytu. W trzecim miesiącu roku temperatury mogą przypominać środek lata, ale również... syberyjskie wartości. Pasjonaci z serwisu twojapogoda.pl przypominają, że 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu (woj. małopolskie) zmierzono 26 stopni. Jest też druga strona medalu. 

- Na początku marca 1963 i 1964 roku nawiedziły nas fale niezwykłych mrozów. We wschodniej części Polski i na terenach podgórskich temperatura potrafiła przekraczać minus 30 stopni - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Wygląda na to, że w najbliższych latach taki scenariusz się nie ziści. Na drugą dekadę marca, synoptycy IMGW zapowiadają nawet dwucyfrowe temperatury na plusie. Na Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 13 stopni Celsjusza. Te prognozy będziemy regularnie aktualizować w naszym serwisie. Zalecamy również śledzenie lokalnych komunikatów meteo.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Zima zaatakowała w Bydgoszczy