Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu?

i

Autor: susan-lu4esm/cc0/Pixabay.com Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu? W nocy z 30 na 31 października przestawimy zegarki z godz. 3 na 2, zamieniając tym samym czas na zimowy

Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu?

2021-10-30 6:00

Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu? W nocy z 30 na 31 października przestawimy zegarki z godz. 3 na 2, zamieniając tym samym czas na zimowy. Tradycyjnie odbywa się to w ostatnią niedzielę października, a taki podział w Polsce trwa nieprzerwanie od 1977 r. Czy w tym roku czeka nas ostatnia zmiana czasu na zimowy?

Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. W teorii śpimy dłużej

Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu? W nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października przestawimy zegarki z godz. 3 na 2, czyli, przynajmniej w teorii, będziemy spać godzinę dłużej. Podział czasu na letni i zimowy obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1977 r. Jest on stosowany w ok. 70 krajach świata, z czego większość stanowią europejskie kraje. Mimo że od wielu lat zmiana czasu jest powszechnie krytykowana z powodu wątpliwych oszczędności w energii - zimą używany jej przez to więcej - i nie korzystnego wpływu na nasze zdrowie, w sprawie zaprzestania takiego podziału nadal niewiele się dzieje. Wydawało się, że zmianę czasu wstrzyma decyzja Parlamentu Europejskiego z 2019 r. o zniesieniu takowego podziału przynajmniej w państwach unijnych. Stało się tak po tym, jak Komisja Europejska opublikowała wyniki ankiety, w której mieszkańcy Unii Europejskiej w znacznej większości, tj. 84 procent głosujących, opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu.

Dalsza część tekstu POD GALERIĄ.

Za te pięć wykroczeń zimą grozi sroga kara! Wielu Polaków nie miało pojęcia. Sprawdź szczegóły w poniższej galerii zdjęć

Zmiana czasu na zimowy już dziś w nocy. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na zimowy w 2021 r. będzie ostatnia? Niestety nie, bo jak informuje Business Insider, podział ten będzie obowiązywał co najmniej do 2026 r. włącznie. Po decyzji Parlamentu Europejskiego, która ma jedynie charakter zalecenia, w tej sprawie niewiele się zmieniło, natomiast może to ewentualnie przyspieszyć interwencja Komisji Europejskiej, która zaaprobowała już jednak zmiany na najbliższe 5 lat. Musi się do nich dostosować także Polska.

- Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - mówi wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, którą cytuje Business Insider.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
We wrocławskim zoo przyszedł na świat gibon białopoliczkowy