Zmiana czasu na zimowy 2021

i

Autor: pixel2013/pixabay Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdźcie

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy koniec zmiany czasu?

2021-10-25 10:59

Zmiana czasu 2021. Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Dojdzie do niej w ostatni weekend października. Czy to już ostatnia zmiana czasu? Kiedy koniec zmiany czasu? Na te, oraz wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Zmiana czasu 2021

Przed nami zmiana czasu z letniego na zimowy. Do najbliższej zmiany czasu zostało już tylko kilka dni - zegarki przestawimy bowiem już w najbliższy weekend. Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku:

  • Czas zimowy, to czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca;
  • Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Jesienna zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend października, czyli w nocy z 30 na 31 października 2021 roku.

O której godzinie przestawiamy zegarki?

Właśnie wtedy trzeba będzie przesunąć wskazówki zegarków lub zmienić czas w urządzeniach elektronicznych, jeśli same tego nie zrobią. Przyjęło się, że należy to zrobić z godziny 3 na 2 w nocy. Oznacza to, że zmiana czasu z letniego na zimowy polega na cofnięciu wskazówek do tyłu. Z pewnością plusem takiej sytuacji będzie fakt, że będziemy dłużej spali. Niestety, o godzinę szybciej będzie zapadła zmrok. Ciemno zacznie się robić już po godz. 17.  

Potężna wichura we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają też mieszkańcy Islandii i Białorusi. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

Zmiana czasu – kiedy koniec?

Czy to już koniec zmiany czasu? Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu? Te pytania zadajemy sobie już od kilku lat, gdy w każdym z krajów Unii Europejskiej przeprowadzono sondaże na ten temat. W większości krajów, podobnie jak w Polsce, mieszkańcy byli za likwidacją zmiany czasu. Na razie nie ma jednak żadnych wiążących decyzji w tej sprawie. I wydaje się, że szybko nie zapadną.

ZOBACZ TEŻ: Tragiczny bilans wichury na Dolnym Śląsku. Ofiary śmiertelne, ranni, ogromne straty. GALERIA PONIŻEJ.

Kiedy ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu. - Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – informuje wiceminister Olga Semeniuk.

Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Czy będzie zmiana czasu na zimowy 2021?

Tak, w tym roku będzie zmiana czasu z letniego na zimowy. Wiele wskazuje na to, że w Polsce przestawiać zegarki będziemy jeszcze przez jakiś czas. Jak długo? Na razie nie wiadomo.      

Sonda
Czy zmiana czasu w ciągu roku ma sens?