Pogoda w Polsce potrafi zmienić się w ciągu kilku godzin. Fani białego, zimowego klimatu narzekają na brak zimy z prawdziwego zdarzenia, a wypatrujący wiosny chcieliby już konkretnej zwyżki temperatur. Niestety trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość. Najnowsze prognozy dla naszego kraju nie zwiastują niczego dobrego. Synoptycy IMGW, analizujący prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteo prognozują już kolejne żółte alerty (ostrzeżenia pierwszego stopnia). Najgorzej wyglądają regiony zachodnie, w pobliżu granicy z Niemcami. Za oknami będzie bardzo niespokojnie i trzeba się przygotować na utrudnienia. Gdzie będą obowiązywać ostrzeżenia IMGW? Szczegóły przekazujemy pod naszym quizem i materiałem wideo. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Sprawdź też: Pogodowe rekordy w Polsce i nie tylko! Termometry oszalały, tego jeszcze nie było
IMGW prognozuje ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące silnego wiatru. Żółte alerty mają obowiązywać na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Komunikat wchodzi w życie 5 stycznia o godzinie 7:30 i ma wygasnąć po 24 godzinach. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach - możliwe są aktualizacje. Warto na biężaco śledzić doniesienia meteo i mapę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Wiatr będzie umiarkowany, na zachodzie miejscami dość silny, w pasie nadmorskim także silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, na północnym zachodzie kraju do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 110 km/h - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW na 5 stycznia. Warto w tym momencie przypomnieć, co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia od IMGW.
- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy w serwisie IMGW.
Zima stulecia w Polsce. Tak wyglądały najmroźniejsze zimy, które przeszły do historii. Zobacz niezwykłe zdjęcia w poniższej galerii...