Przełom 2021 i 2022 roku w pogodzie był niezwykły! Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Po kilku dniach tęgich mrozów w Polsce pod koniec roku mieliśmy niespodziewane ocieplenie! Termometry w niektórych miejscach w naszym kraju wskazywały nawet ponad 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Tak ciepłego Sylwestra nie było już dawno. Podobnie sytuacja wyglądała w innych krajach Europy. Jak to się stało? Serwis Twoja Pogoda informuje, że ocieplenie przyniosło nietypowe rozmieszczenie układów barycznych, a konkretnie pogodny wyż nad południowo-zachodnią częścią Starego Kontynentu, oraz wilgotny niż między Islandią i Wyspami Brytyjskimi.
Zobacz koniecznie: Alarm meteo dla Polski. Mnóstwo deszczu i jeszcze to! [Pogoda na dziś, 3.01.2022]
- Dzięki temu bardzo ciepłe powietrze znad zachodniej Sahary zaczęło wędrować najpierw nad Półwysep Iberyjski, a stamtąd w kierunku Francji, Wysp Brytyjskich, krajów Beneluksu i dalej ku Niemcom i Polsce. Temperatura była o 10-15 stopni wyższa od tej jaka normalnie powinna obecnie panować - informuje Twoja Pogoda. W związku z tym w wielu miejscach w Polsce padły rekordy ciepła! We Wrocławiu odnotowano 14,5 stopnia, a w Legnicy 14,6 stopnia. Tak ciepłego Sylwestra w historii pomiarów w tych miastach jeszcze nie było. Podobnie było zresztą 1 stycznia. W Dobrogoszczu na Dolnym Śląsku odnotowano 12,4 stopnia, a w przygranicznych Słubicach 11,9 stopnia.
Sprawdź to! Pogoda długoterminowa na styczeń 2022. Ta prognoza może zaskoczyć! Zima będzie ostra?
- Średnia dobowa temperatura powietrza 1 stycznia osiągnęła aż 9,4 stopnia powyżej normy z lat 1991-2020. Po raz pierwszy w powojennej historii pomiarów pierwszego dnia roku było aż tak ciepło - zaznacza serwis pogodowy.
Pogodowe rekordy w Polsce i nie tylko! Termometry oszalały, tego jeszcze nie było
Rekordowe temperatury padały także w wielu miejscach w Europie. W St James's Park w Londynie temperatura sięgnęła 1 stycznia aż 16,3 stopnia, co jest nowym angielskim rekordem na Nowy Rok. Również w Niemczech padło wiele rekordów tym bardziej, że sylwestrowo-noworoczna noc była tam ogółem najcieplejszą w historii odczytów. W Dreźnie termometry nie wskazywały mniej niż 12,8 stopnia. Rekordy ciepła padały także w innych krajach Europy - Czechach, Danii, Belgii czy Holandii.