Księżyc

i

Autor: Pixabay Zaćmienie księżyca. Tak długiego zjawiska tego typu nie było od XV wieku. Zdj. ilustracyjne.

Zaćmienie Księżyca. Tego w pogodzie nie było od XV wieku!

2021-11-18 21:19

Nadchodzi zaćmienie Księżyca. Tegoroczne będzie wyjątkowe. Eksperci wskazują, że takiego zaćmienia nie było od XV wieku i... nie powtórzy się to aż do XXVII wieku. Nadchodzące zaćmienie będzie bowiem wyjątkowo długie. Potrwa ponad 3 godziny.

Zaćmienie księżyca, 19.11.2021

Zaćmienie księżyca, które nastąpi 19 listopada, będzie zaćmieniem częściowym. Księżyc nie zostanie całkowicie skryty w cieniu Ziemi nawet w maksymalnej fazie zjawiska. Będzie to jednak zaćmienie wyjątkowe. Wszystko przez jego długość. Potrwa 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy od XV wieku i nieprędko się powtórzy. My jej nie doczekamy, ponieważ kolejne tak długie zaćmienie Księżyca planowane jest na... XXVII wiek.

- Ziemia, Księżyc i Słońce ustawią się w jednej linii. A dokładniej - Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem. Dzięki temu Słońce, którego światło oświetla Księżyc, co pozwala nam zobaczyć jego powierzchnię, będzie przez chwilę zasłonięte przez tarczę Ziemi. Dlatego na Księżycu zobaczymy cień tej Ziemi - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki "Kopernik".

Zaćmienie Księżyca będzie można obserwować gołym okiem i nie potrzeba nam do tego specjalistycznego sprzętu tak jak w przypadku zaćmień Słońca. Luneta i lornetka pozwoli jednak zobaczyć więcej szczegółów i większą tarczę Księżyca.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pogoda na jutro, 19 listopada. Deszcz i potężne wichury. Prognoza IMGW [19.11.2021]

Sonda
Czy lubisz podziwiać zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego