Zaćmienie Księżyca 2022 już za kilka dni! Czy zobaczymy je w Polsce?

i

Autor: Didgeman / CC0 / pixabay.com Zaćmienie Księżyca 2022 już za kilka dni! Czy zobaczymy je w Polsce?

Wyjątkowe zjawisko na niebie

Zaćmienie Księżyca 2022 już dziś! Czy zobaczymy je w Polsce?

2022-11-08 8:10

Na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy astronomii. To rzadkie zjawisko z przyjemnością podziwiają również ci, którzy na co dzień nie interesują się tym, co dzieje się na niebie. W listopadzie, w wielu miejscach na Ziemi będzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca. Czy będzie to możliwe również w Polsce? Wyjaśniamy!

Całkowite zaćmienie Księżyca - kiedy będzie?

Całkowite zaćmienie Księżyca zbiegnie się z listopadową pełnią, która będzie miała miejsce już w przyszłym tygodniu. Oświetlany przez Słońce Księżyc na dłuższą chwilę zniknie w cieniu Ziemi. Nastąpi to we wtorek, 8 listopada 2022, o godz. 12:03. Zjawisko potrwał około 40 minut. Do jego obserwacji, w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku pogoda, gdyż dobrą obserwację umożliwia jedynie bezchmurne niebo.

Czy zobaczymy zaćmienie Księżyca w Polsce?

Niestety najbliższego zaćmienia Księżyca nie zobaczymy w Polsce. Zjawisko będą mogli zobaczyć m.in. mieszkańcy obu Ameryk, Australii i Nowej Zelandii, a także północno-wschodnich regionów Rosji. Mieszkańcom pozostałych części świata pozostanie podziwianie zaćmienia Księżyca w Internecie, dzięki transmisjom na żywo.

Kiedy będzie kolejne zaćmienie Księżyca w Polsce?

Na całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce będziemy musieli trochę poczekać. Na szczęście nie jest to zbyt odległa perspektywa czasowa, gdyż są to niespełna 3 lata. Warto już teraz zapisać sobie datę 25 września 2025 roku, gdyż to właśnie wtedy to zjawisko będzie widoczne w naszym kraju.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają