Pełnia Księżyca Bobrów 2022. Kiedy obserwować?

i

Autor: stux / bigrl / CC0 / pixabay.com Pełnia Księżyca Bobrów 2022. Kiedy obserwować?

Warto spojrzeć w niebo!

To będzie wyjątkowa noc! Listopadowa pełnia zbiegnie się z innym ciekawym zjawiskiem! Co mają z tym wspólnego bobry?

2022-11-07 14:50

Pełnia Księżyca w listopadzie 2022 będzie wyjątkowa pod każdym względem. Będzie to nie tylko piękny spektakl na nocnym niebie, ale również zbiegnie się z innym ciekawym zjawiskiem astronomicznym. Kiedy dokładnie przypada pełnia Księżyca Bobrów w listopadzie 2022 i skąd wzięła się ta oryginalna nazwa?

Pełnia Księżyca Bobrów - skąd pochodzi nazwa?

Nazwy pełni Księżyca wywodzą się m.in. z kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i odwołują się do danej pory roku. Pełnia Księżyca Bobrów to nazwa, która wiąże się z czasem, w którym mieszkańcy Ameryki Północnej zastawiali wnyki na bobry, zanim rzeki zamarzały podczas pierwszych mrozów. Nie jest to jednak jedyna nazwa listopadowej pełni. Inne określenia to Pełnia Szronowa lub Mroźny Księżyc, co ma związek z pogodą panującą o tej porze roku.

Kiedy przypada Pełnia Księżyca Bobrów 2022?

Pełnię Księżyca Bobrów będzie można obserwować w pierwszej połowie listopada. Księżyc wejdzie w fazę pełni i zrobi się idealnie okrągły we wtorek, 8 listopada o godz. 12:02. Mimo, iż kulminacja nastąpi w samo południe, okrągły Księżyc będzie można podziwiać również w nocy z wtorku na środę.

Pełnia i całkowite zaćmienie Księżyca

Listopadowa pełnia zbiegnie się z całkowitym zaćmieniem Księżyca. To zjawisko nastąpi we wtorek w samo południe, jednak tym razem nie będzie widoczne w Polsce. Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 będą mogli zobaczyć m.in. mieszkańcy obu Ameryk, Australii i Nowej Zelandii, a także północno-wschodnich regionów Rosji. Mieszkańcom pozostałych części świata pozostanie podziwianie zaćmienia Księżyca w Internecie, dzięki transmisjom na żywo. Na całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce będziemy musieli poczekać kolejne 3 lata, do 25 września 2025 roku.

Jak obserwować pełnię Księżyca Bobrów?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku warto zadbać o ciepłą odzież. Listopadowe noce są już bardzo chłodne.

Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. I nie chodzi tutaj o temperaturę, lecz zachmurzenie. Niebo powinno być bezchmurne, co jesienią może okazać się dość niepewne. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Pełnia Księżyca - skutki uboczne

Pełnia Księżyca to nie tylko ciekawe zjawisko, które przyciąga miłośników astronomii i fotografów. Może mieć ona również dość nieprzyjemne skutki uboczne. W czasie, gdy Księżyc wchodzi w fazę pełni, wiele osób odczuwa jej oddziaływanie. Skutki mogą objawiać się bezsennością i koszmarami sennymi. Niektórzy mogą też lunatykować. Są też tacy, którzy skarżą się na swoje zdrowie. Wśród nich jest znana piosenkarka, Edyta Górniak, która ostatnio skarżyła się, że podczas pełni Księżyca odczuwa ogromny ból, który nie pozwala jej wstać z łóżka. Podczas pełni, wiele osób skarży się również na rozdrażnienie i zmęczenie, co może prowadzić do licznych konfliktów. W tym czasie lepiej unikać drażliwych tematów i unikać sytuacji, które mogą zakończyć się kłótnią.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Nasi Partnerzy polecają