Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym samopoczuciu! Synoptycy biją na ALARM!Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym samopoczuciu! Synoptycy biją na ALARM!

i

Autor: pexels.com Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym samopoczuciu! Synoptycy biją na ALARM!

Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym organizmie! Synoptycy biją na ALARM!

2022-05-27 21:49

Końcówka maja nie jest dla nas łaskawa. Po słonecznej aurze sprzed kilku dni nie ma już śladu. W zamian za to pojawiły się burze oraz porywisty wiatr, który miejscami osiąga nawet do 95 km/h! Synoptycy wyjaśniają, że taka pogoda źle wpływa na nasze samopoczucie. Co powoduje wiatr fenowy w naszym organizmie? Nasze samopoczucie może być fatalne. Dotyczy to aż 70 proc. społeczeństwa.

Silny wiatr i burze. IMGW o pogodzie na najbliższe dni

Jak przekazał Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę (28 maja) zapowiada się pogoda zmienna - możliwe są zarówno przelotne deszcze, jak i rozpogodzenia. Subiektywne odczuwanie temperatury będzie obniżał wiatr.

Zobacz: Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?

- Na północy Polski sobota będzie pod znakiem przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Na pozostałym obszarze miejscami będzie padać, jednak prawdopodobieństwo burz będzie już niewielkie. W dalszym ciągu w północnej połowie kraju będzie wiał dość silny, porywisty wiatr, osiągający lokalnie do 75-80 km/h - powiedział Michał Ogrodnik.

Więcej: Tatry przysypie śnieg! Będzie też duży mróz. Szokująca prognoza pogody na weekend [28-29.05]

Od północnego zachodu do Polski napływać będzie chłodniejsze powietrze. W ciągu dnia temperatura osiągnie maksymalnie 11-12 stopni Celsjusza na Podhalu i północnym wschodzie Polski, 12 stopni nad brzegiem morza i pojezierzach pomorskich, 14 stopni w dzielnicach centralnych i 17 stopni na południu kraju.

Zdaniem meteorologów IMGW, w połowie przyszłego tygodnia istnieje szansa na powrót do kraju mas cieplejszego powietrza.

Wiatr fenowy ma spowodować masakrę w naszym samopoczuciu! Synoptycy biją na ALARM!

Według ustaleń IMGW, zmiany pogody przynoszące silne podmuchy nieprzyjemnego, silnego wiatru mogą być odpowiedzialne za gorsze samopoczucie społeczeństwa. Musi się nawet, że zmiany pogody wpłyną na aż 70 proc. społeczeństwa.

Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, badania wykazały, że silny wiatr:

  • nawet o 50 proc. zwiększa częstotliwość mrugania,
  • utrudnia uzyskanie pozytywnych stanów emocjonalnych,
  • nasila stany lękowe i stres,
  • obniża zdolność koncentracji,
  • może zaburzać rytm dobowy,
  • może powodować problemy ze snem.

Gdy wieje wiatr fenowy, czyli inaczej wiatr halny, ludzie uzyskują wyższe wyniki na skalach neurotyzmu: złego samopoczucia, nerwowości, irytacji i nie radzą sobie z trudnymi emocjami.

Najczęściej wtedy nasilają się stany depresyjne i pogłębiają się objawy chorób psychicznych. Uczeni wywnioskowali, że przy takiej pogodzie zwiększa się też liczba prób samobójczych.

Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Silny wiatr siał spustoszenie w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany