Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?
Pogoda w całej Polsce uległa pogorszeniu. Pojawiły się burze oraz potężne wichury. Jak zapewnia synoptyk IMGW, prędkość wiatru będzie sięgała 95 km/h. A to jest już niebezpieczne. Wiatr o tej prędkości łamie gałęzie, a nawet może wyrwać drzewa. - Dlatego RCB wysłało alerty z ostrzeżeniami - dodał.
Czytaj: Mapa burzowa 27.05.2022. Sprawdź, gdzie jest burza w Polsce i w Europie. Kiedy będzie najgorzej?
Jak informuje portal "Fani Pogody", w piątek (27 maja) przez Polskę przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niewielkim i płytkim układem niżowym o nazwie INGE. Znad Skandynawii przesuwa się on nad Bałtyk, a następnie nad państwa bałtyckie. Strefa frontowa migruje z północnego-zachodu na południowy-wschód. Za frontem napływa znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego z domieszką arktycznego.
- Główna aktywność burzowa jest piątek obserwowana za głównym frontem chłodnym. Są więc to typowe burze adwekcyjne. Mniejsze prawdopodobieństwo burz będzie na froncie o charakterze chłodnym i przed nim. Odczuwalny jest również silny wiatr gradientowy, który najsilniejszy jest na północy kraju. Prędkość wiatru wzrasta również wyraźnie w czasie przechodzenia stref opadów, gdyż pęd powietrza ma tendencje schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi - wyjaśniają eksperci.
Burze adwekcyjne w Polsce. Czy są groźne?
Burze adwekcyjne to rodzaj burz wewnątrzmasowych. Jak czytamy na portalu Burze Info, często tworzą się po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Powstają podczas spotkania powietrza ciepłego i wilgotnego z zimnym (zwykle polarno-morskim).
Nie przegap: Wichury do 110 km/h, burze, a w górach nawet śnieg! IMGW prognozuje sobotnie szaleństwo [Pogoda 28.05.2022]
Kiedy pojawiają się burze adwekcyjne?
Najczęściej występują w okresie jesienno-wiosennym, ale mogą pojawiać się także zimą. Mogą przybierać formę zorganizowanych układów wielokomórkowych, często z wbudowanymi liniami szkwału, które niosą ze sobą porywisty wiatr, sprzyjający pojawianiu się szkód materialnych. Na czele chmury burzowej powstają wtedy zazwyczaj malownicze wały szkwałowe.