Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?

i

Autor: pixabay.com Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?

Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?

2022-05-27 19:46

Burze adwekcyjne w Polsce. W piątek, 27 maja w Polsce synoptycy zaobserwowali pojawienie się silnych wyładowań atmosferyczny oraz towarzyszącego im porywistego wiatru. - Spodziewany jest wiatr o prędkości 95 km/h. To siła tak duża, że może nawet wyrywać drzewa – przestrzegł meteorolog z IMGW, Grzegorz Walijewski. Burze adwekcyjne - co to oznacza?

Burze adwekcyjne rozszaleją się nad Polską! Co to oznacza?

Pogoda w całej Polsce uległa pogorszeniu. Pojawiły się burze oraz potężne wichury. Jak zapewnia synoptyk IMGW, prędkość wiatru będzie sięgała 95 km/h. A to jest już niebezpieczne. Wiatr o tej prędkości łamie gałęzie, a nawet może wyrwać drzewa. - Dlatego RCB wysłało alerty z ostrzeżeniami - dodał.

Czytaj: Mapa burzowa 27.05.2022. Sprawdź, gdzie jest burza w Polsce i w Europie. Kiedy będzie najgorzej?

Jak informuje portal "Fani Pogody", w piątek (27 maja) przez Polskę przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niewielkim i płytkim układem niżowym o nazwie INGE. Znad Skandynawii przesuwa się on nad Bałtyk, a następnie nad państwa bałtyckie. Strefa frontowa migruje z północnego-zachodu na południowy-wschód. Za frontem napływa znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego z domieszką arktycznego.

- Główna aktywność burzowa jest piątek obserwowana za głównym frontem chłodnym. Są więc to typowe burze adwekcyjne. Mniejsze prawdopodobieństwo burz będzie na froncie o charakterze chłodnym i przed nim. Odczuwalny jest również silny wiatr gradientowy, który najsilniejszy jest na północy kraju. Prędkość wiatru wzrasta również wyraźnie w czasie przechodzenia stref opadów, gdyż pęd powietrza ma tendencje schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi - wyjaśniają eksperci.

Burze adwekcyjne w Polsce. Czy są groźne?

Burze adwekcyjne to rodzaj burz wewnątrzmasowych. Jak czytamy na portalu Burze Info, często tworzą się po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Powstają podczas spotkania powietrza ciepłego i wilgotnego z zimnym (zwykle polarno-morskim).

Nie przegap: Wichury do 110 km/h, burze, a w górach nawet śnieg! IMGW prognozuje sobotnie szaleństwo [Pogoda 28.05.2022]

Kiedy pojawiają się burze adwekcyjne?

Najczęściej występują w okresie jesienno-wiosennym, ale mogą pojawiać się także zimą. Mogą przybierać formę zorganizowanych układów wielokomórkowych, często z wbudowanymi liniami szkwału, które niosą ze sobą porywisty wiatr, sprzyjający pojawianiu się szkód materialnych. Na czele chmury burzowej powstają wtedy zazwyczaj malownicze wały szkwałowe.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Totalny paraliż na drogach. Powodem wypadki i trudna pogoda