W weekend deszcz i burze przegonią nas z plaż i wycieczek. Fatalne prognozy

i

Autor: shutterstock Prognoza pogody IMGW na weekend 21-23 lipca.

Fatalne prognozy

W weekend deszcz i burze przegonią nas z plaż i wycieczek. Fatalne prognozy

2023-07-21 9:48

W weekend pogoda podzieli Polskę na dwie części: deszczową i zimną północ oraz znacznie cieplejsze południe. Niestety, przed nami także sporo chwil z deszczem i burzami, ponieważ z zachodu i południowego zachodu Europy do Polski napłynie wilgotne powietrze. W dalszej części artykułu szczegóły prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Pogoda na piątek. Prognoza IMGW 21 lipca

W piątek (21 lipca) - jak informuje IMGW - "Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem nad północną Europą". - Będzie napływać masa powietrza polarnego morskiego - czytamy w komunikacie. Ciśnienie spadnie. Na termometrach od 20°C nad morzem do 27°C na południowym wschodzie. W piątek początkowo zachmurzenie małe, tylko nad morzem umiarkowane. Po południu w całym kraju więcej chmur z większymi przejaśnieniami. Pojawi się przelotny deszcz, a lokalnie również burze z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm, a w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim około 20-30 mm.

Pogoda na sobotę. Prognoza IMGW 22 lipca

W sobotę (22 lipca) - według prognoz IMGW - "Polska będzie pod wpływem wolno przemieszczającej się na wschód płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem nad północną Europą". - W dzień od zachodu będzie rozbudowywać się słaby klin wyżowy. Nadal będzie napływać powietrze polarne morskie, na południu cieplejsze, na północy chłodniejsze - czytamy w treści weekendowej prognozy. Ciśnienie wzrośnie. Na termometrach maksymalnie od 19°C nad morzem do 24°C na Dolnym Śląsku. W sobotę początkowo na wschodzie i przez cały dzień na północy kraju dużo chmur, co zwiastuje przelotny deszcz, a także możliwe burze. - Na pozostałym obszarze początkowo podobnie, po południu okresami wzrost zachmurzenie i gdzieniegdzie przelotny deszcz - prognozuje IMGW. Możliwe niegroźne burze.

Pogoda na niedzielę. Prognoza IMGW 23 lipca

W niedzielę (23 lipca) - jak podaje IMGW - "Polska południowa i wschodnia będzie w zasięgu klina wyżu znad południowej Europy". - Pozostałe rejony kraju znajdą się w zasięgu zatoki niżu znad Wielkiej Brytanii. Na północy i północnym zachodzie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego. Napłynie ciepłe powietrze polarne morskie - zapowiada IMGW. Ciśnienie spadnie. Duże różnice w temperaturze pomiędzy regionami. Od 18°C nad morzem do 28°C na południowym wschodzie. Sporo chmur i deszczu na północy. W pozostałych regionach deszcz jedynie lokalnie.

Źródło: IMGW

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Express Biedrzyckiej - Krzysztof KWIATKOWSKI