asteroida 1994 PC1

i

Autor: Obserwatorium Astronomiczne Sormano 1994 PC1 podczas przelotu w 1997 r.

W kierunku ziemi leci ogromna planetoida! Obserwuje ją Biuro Obrony Planetarnej [WIDEO]

2022-01-17 16:14

W kierunku ziemi leci planetoida o średnicy kilometra! NASA podaje, że asteroida (7482) 1994 PC1, bo taką otrzymała nazwę, minie ziemię już we wtorek 18 stycznia 2022. Ogromny obiekt od lat obserwuje Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej. Powinniśmy się obawiać scenariusza z "Don't Look Up"? NASA uspokaja: "asteroida bezpiecznie przeleci obok naszej planety 1,2 miliona mil dalej". I udostępnia link do śledzenia kolosa.

Planetoida (7482) 1994 PC1 we wtorek (18 stycznia) minie ziemię. NASA: obserwujemy ją od dekad

Biuro NASA w serwisie CNEOS - przeznaczonym do śledzenia kursów pobliskich planetoid - podało, że we wtorek 18 stycznia Ziemię minie asteroida oznaczona (7482) 1994 PC1 - liczba w nawiasie to numer katalogowy planetoidy, a dalsza część to tymczasowe oznaczenie, nadane w momencie odkrycia. Według szacunków NASA, najbliżej ziemi będzie o 22.51 (polskiego czasu). Dystans do Ziemi wyniesie wtedy 1,98 mln kilometrów. Z obliczeń wiadomo, że poprzednie przeloty koło Ziemi notowano w 1933 roku w odległości 1,13 mln km, a w roku 2105 nastąpi to w odległości 2,33 mln km. Jest się czego obawiać? NASA przekonuje, że nie grozi nam scenariusz z popularnego ostatnio filmu "Don't Look Up". Aasteroida minie ziemie w bezpiecznej odległości, a zderzenie z kolosem nam nie grozi. Niemniej, PC 1 trafiła na listę tzw.: "potencjalnie niebezpiecznych planetoid" (ang. Potentially Hazardous Asteroids). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdego dnia Ziemię mijają różne obiekty. W tym jednak przypadku, asteroida jest o wiele większa. 

NASA: planetoidę można śledzić online

Biuro NASA udostępnia specjalny link, przy pomocy którego możemy śledzić przelatującą relatywnie blisko Ziemi planetoidę. Sprzed ekranów swoich komputerów i telefonów możemy zobaczyć symulację mijania ziemi. Asteroidę PC 1 znajdziesz TUTAJ.

Tak duże odległości mogą wydać się abstrakcyjne, dlatego dla uproszczenia podajemy nieco łatwiej wyobrażalną skalę. Dystans Ziemia-Księżyc to około 384 tysiące kilometrów, czyli planetoida PC1 minie Ziemię w odległości ponad pięć razy większej.

Pierwszy raz tę "potencjalnie niebezpieczną" asteroidę odkrył astronom Robert McNaught prowadząc obserwacje w Siding Spring Observatory w Australii. Było to 9 sierpnia 1994 roku. Potem w archiwalnych danych znaleziono jej obserwacje z wcześniejszych lat, najstarsze z 1974 roku.

NASA: najbliższe sto lat nic nam nie grozi

Przy okazji dyskusji o przelatującej asteroidzie, naukowcy NASA podali, że według ich obliczeń przez najbliższe 100 lat Ziemi nie grozi bliski kontakt z żadnym niebezpiecznym ciałem niebieskim. - Nie jest znane zagrożenie ze strony jakiejkolwiek asteroidy przez co najmniej następne 100 lat - czytamy na Twitterze.

Sonda
Czy chciałbyś polecieć w kosmos?
Nasi Partnerzy polecają