Tornado w Kalinie. Zniszczenia były ogromne

i

Autor: CC Wikipedia.pl / Przykuta Tornado za tornadem nad Polską. Żywioł siał wtedy grozę i niszczył wszystko

Tornado za tornadem nad Polską. Żywioł siał wtedy grozę i niszczył wszystko

2021-08-18 9:59

To były dni grozy w naszym kraju. Mieszkańcy musieli mierzyć się z niszczycielskim żywiołem. Mowa o wydarzeniach z sierpnia 2008 roku, kiedy to w naszym kraju odnotowaliśmy serię trąb powietrznych. Niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych i konkretnych zniszczeń.

Tornado za tornadem nad Polską. Żywioł siał wtedy grozę i niszczył wszystko

15-16 sierpnia 2008 roku - dwa dni grozy w Polsce. 13 lat temu żywioł pokazał swą niszczycielską moc. Już pierwszego dnia na Śląsku odnotowano przerażające burze i konkretne gradobicie. Gradziny miały średnicę do 7 cm w Katowicach, i 8,75 cm w Czeladzi! Superkomórki burzowe niepokoiły mieszkańców, a po południu silny wiatr i tornado zaatakowały z ogromną mocą. Na krótko przed zejściem pierwszego tornada, ok. 16:40 w Zdzieszowicach (województwo opolskie) spadł grad o średnicy do 6 cm. Jeszcze przed 17:00 w miejscowości Kopanina lej kondensacyjny dotknął ziemi. Tornado przeszło nad autostradą A4 i przez wsie Sieroniowice, Balcarzowice, Kotulin Skały, Błotnica Strzelecka. 15 osób zostało rannych, zniszczeń było całe mnóstwo. Zobaczcie materiały w naszej galerii zdjęć! Pod nią dalszy ciąg artykułu.

Czytaj też: Powódź na Pomorzu? IMGW ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody!

Po godzinie 17:00 piekło rozpętało się w okolicach Częstochowy (woj. śląskie). W Rusinowicach życie straciła 22-latka, na którą zawalił się strop. Na tym nie koniec fatalnych wspomnień z tamtego okresu. W miejscowości Kalina w (powiat lubliniecki) zginął mężczyzna, który przebywał w czasie przechodzenia trąby powietrznej w swoim domku letniskowym. W okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1, tornado wywróciło autokar przewożący członków popularnego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Rannych zostało 40 osób. Wieczorem z tornadem zmagali się mieszkańcy województwa łódzkiego. Ok. godziny 19:30 w Łodzi mężczyzna został śmiertelnie porażony prądem. W Radomsku zniszczonych zostało ponad 100 budynków.

16 sierpnia 2008. Tornado znów niszczyło i zabijało

Gradziny do 9 cm średnicy w powiecie węgrowskim, ponad 130 zniszczonych budynków w gminie Sterdyń (woj. mazowiecki), silne burze, tornada i trąby powietrzne - to był kolejny dzień pełen fatalnych w skutkach zdarzeń w Polsce. W Warkałkach (województwo warmińsko-mazurskie) kobieta zginęła w pożarze domu, spowodowanym uderzeniem pioruna. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar serii tornad wzrosła do 4. Najdłuższe tornado przeszło w godzinach 17:28 - 18:29 w okolicach Częstochowy. Długość ścieżki szacuje się na 60 km. 

Sonda
Boisz się burzy?
Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany