Śnieżny Księżyc nie pozwoli ci spokojnie zasnąć!

i

Autor: Sammy-Sander, Fitschen / CC0 / pixabay.com Śnieżny Księżyc nie pozwoli ci spokojnie zasnąć!

To będzie trudny czas

To się stanie już w sobotę. Nie będziecie mogli spokojnie zasnąć!

2024-02-23 22:14

Ta informacja z pewnością nie ucieszy osób, które zmagają się z bezsennością. Księżyc w pełni to zjawisko, które nasila tę nieprzyjemną dolegliwość, co oznacza, że nie będzie to łatwy czas dla wszystkich, którzy mają problem z zaśnięciem. Są też tacy, którzy oczekują tego zjawiska z niecierpliwością, by móc je obserwować i uwieczniać na fotografiach. Kiedy nadejdzie pełnia Śnieżnego Księżyca 2024? Wyjaśniamy!

Pełnia Śnieżnego Księżyca (Snow Moon) - skąd wzięła się nazwa?

Nazwy kolejnych pełni Księżyca wywodzą się z Ameryki Północnej. Indianie określali każdą kolejną pełnię odrębną nazwą, zazwyczaj odnoszącą się do pory roku czy zjawisk przyrodniczych. W tym przypadku geneza nazwy pełni Śnieżnego Księżyca jest dość prosta. O tej porze roku przypadają obfite opady śniegu, stąd takie określenie dla pełni Księżyca przypadającej w lutym.

Inne określenia pełni Księżyca przypadającej w lutym to Burzowa Pełnia Księżyca, Głodna Pełnia Księżyca, Pełnia Księżyca Lodu. Księżyc w pełni w lutym nazywany jest również "rogatym", "przyspieszającym" lub "dzikim". Nazwy te związane są przede wszystkim z porą roku, w której przypada pełnia, czyli zimą.

Kiedy przypada pełnia Śnieżnego Księżyca 2024?

Księżyc wejdzie w fazę pełni w sobotę, 24 lutego 2024 roku, o godzinie 13:31. Wtedy naturalny satelita Ziemi nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go przez kolejną noc, która dla wielu może okazać się bezsenna.

Jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła, czyli do miejsc, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku bardzo pożytecznym narzędziem może okazać się specjalna mapa.

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może często okazać się barierą nie do pokonania. Warto więc dokładnie śledzić lokalne prognozy pogody.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany