Takich mrozów nie było od lat. Pogoda przyprawia nas o zawrót głowy

i

Autor: _Alicja_/cc0/Pixabay.com Ciepło w dzień, bardzo zimno w nocy. Polska znalazła się pod wpływem arktycznych mas powietrza, które zdominowały pogodę w ostatnich dniach

Ale zimno!

Takich mrozów nie było od lat. Pogoda przyprawia nas o zawrót głowy

2023-04-07 10:55

Ciepło w dzień, bardzo zimno w nocy. Polska znalazła się pod wpływem arktycznych mas powietrza, które zdominowały pogodę w ostatnich dniach. Mrozy, które notuje się w całym kraju, są w niektórych regionach największe od kilkunastu lub nawet 20 lat, jak w przypadku Warszawy, gdzie w tym tygodniu było minus 5,2 stopnia. Taka pogoda ma jednak ustępować.

Takich mrozów w kwietniu nie było od lat. Do kiedy utrzyma się taka pogoda?

Mrozy największe w kwietniu od kilkunastu bądź nawet 20 lat występują od kilku dni w wybranych regionach Polski - informuje TwojaPogoda.pl. Arktyczne powietrze dociera do Polski w wyniku działania wyżu znad północnej Rosji i niżu znad Ukrainy, ale do nagłych spadków temperatury dochodzi w czasie rozpogodzeń, bo od piątku, 7 kwietnia, będzie się robić cieplej. Tymczasem w środę, 5 kwietnia, termometry w Łodzi i Kielcach pokazały minus 7 stopni, a w Toruniu - minus 6,4, czyli najzimniej w kwietniu od 13 lat. O jeszcze większym zaskoczeniu można mówić w przypadku Warszawy, gdzie takich mrozów nie było od 20 lat, a ledwie 5 razy notowano tam niższe temperatury, biorąc pod uwagę cały okres pomiarowy liczący sobie 72 lata - w nocy z wtorku na środę, 5 kwietnia, w stolicy było tylko minus 5,2 stopnia.

- Wszystko wskazuje na to, że równie zimno już w tym sezonie nie będzie. Spodziewamy się systematycznego wzrostu temperatur, jednak musimy się liczyć z tym, że noce i ranki będą wciąż chłodniejsze niż wynika to z normy wieloletniej - informuje TwojaPogoda.pl, opierając się na danych IMGW-PIB.

Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Wielkanocne bębnienie w Przeworsku