Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed zimowymi warunkami

i

Autor: shutterstock Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed zimowymi warunkami

Ostrzeżenie meteo!

Nawet 25 cm śniegu i potężne załamanie pogody! IMGW alarmuje: "Zagrożenie zdrowia i życia"

2023-04-06 13:43

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) alarmuje - pogoda w Polsce atakuje z ogromną siłą. Marznące opady i śnieżyce to nie wszystko. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia świecą się na mapie naszego kraju. Sprawdzamy, gdzie będzie najgorzej.

Sprawdzają się fatalne prognozy dla Polski, które publikowaliśmy w ostatnich dniach na łamach "Super Expressu". Pogoda przed Wielkanocą zdecydowanie nas nie rozpieszcza. Potwierdzają to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy opublikowali ostrzeżenia I stopnia dotyczące marznących opadów i opadów śniegu obowiązują do jutra rana w części województwa łódzkiego, w województwie śląskim, w województwie świętokrzyskim, w części województwa opolskiego, w województwie małopolskim i podkarpackim oraz w części woj. lubelskiego i mazowieckiego. Eksperci prognozują dla tych regionów słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź oraz opady śniegu.

Ostrzeżenia IMGW przed śnieżycami i opadami marznącymi

W Bieszczadach należy spodziewać się opadów śniegu, które mogą spowodować miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 25 cm. Tam obowiązuje alert drugiego stopnia. Pomarańczowe ostrzeżenie mamy m.in. w okolicach Krosna i Przemyśla. Z kolei dla części woj. dolnośląskiego i zachodniopomorskiego IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dotyczące przymrozków. Synoptycy apelują, aby nie lekceważyć ostrzeżeń meteo. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ występuje "zagrożenie zdrowia i życia". Mieszkańcy województwa podkarpackiego muszą się przygotować na utrudnienia komunikacyjne. Na drogach trzeba zachować odpowiedni poziom koncentracji.

Co oznacza drugi stopień ostrzeżenia IMGW?

Pomarańczowy alert (ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW) oznacza, że w regionie mogą wystąpić bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Na stronie Instytutu dostępne jest szczegółowe wyjaśnienie.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - czytamy w serwisie IMGW.

Prognozy będziemy regularnie aktualizować w naszym serwisie. Zalecamy śledzenie lokalnych komunikatów meteo. O zagrożeniu warto poinformować naszych bliskich, zwłaszcza osoby starsze, mieszkające samotnie.

Sonda
Czy śledzisz ostrzeżenia IMGW?
Zima wróciła do Warszawy! Ulice zasypane śniegiem .
Nasi Partnerzy polecają