Pogoda oszalała!

Nawet -12 stopni w kwietniu. IMGW ujawnia: "Ekstremalnie chłodno". Koszmarne prognozy

2023-04-05 15:12

Pogoda w Polsce oszalała? Takie wnioski przewijają się w rozmowach Polaków. Wydawało im się, że w kwietniu zima odpuści. Tymczasem prognozy na najbliższe godziny są dalekie od wiosennych! Specjaliści z IMGW ujawnili dane z 47 stacji, które nie zostawiają żadnych złudzeń. Siarczysty mróz da się nam ostro we znaki. Gdzie będzie najgorzej?

Ostatnimi czasy jest przeważnie tak, że gdy Polacy sprawdzą prognozę pogody, to łapią się za głowę. Zimowy początek kwietnia to nie jest scenariusz, o którym większość marzyła. Przełomu - przynajmniej na razie - nie widzą eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). - Prognozy na 6 kwietnia wskazują, że wartości temperatury minimalnej będą znacznie niższe niż przeciętnie - przekazują synoptycy.

IMGW ujawnia: "Ekstremalnie chłodno". Koszmarne prognozy

Jeżeli myśleliśmy, że siarczyste mrozy odpuściły Polakom, to byliśmy w sporym błędzie. Zamiast szykować się do sezonu grillowego, trzeba ponownie sięgnąć po najgrubsze kurtki i płaszcze. W czwartek (6 kwietnia 2023 r.) zapomnimy o wiośnie. Liczby, które ujawniają specjaliści od pogody przyprawiają o ból głowy.

- Na 47 stacjach spodziewać się można temperatury minimalnej poniżej 0 stopni Celsjusza. Najniższa wartość TMIN (-8°C) wystąpi w Jeleniej Górze, z wyłączeniem Kasprowego Wierchu, gdzie będzie -12 stopni - podaje IMGW.

To nie wszystko, ponieważ niewiele wyższa TMIN spodziewana jest w Kłodzku (-7°C). Na 28 stacjach wartości anomalii TMIN spadną poniżej -5°C. Najwyższa ujemna anomalia jest spodziewana w Kłodzku (-8,5°C) oraz w Jeleniej Górze (-8,2°C). 

- Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny kwiecień można jak na razie uznać za miesiąc ekstremalnie chłodny termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą -3,4°C - wyliczają eksperci Instytutu (stan na 4 kwietnia 2023 r.). Szczegółowe wykresy i mapy znajdziecie w galerii pod tekstem!

Pogoda zaskoczy na Wielkanoc? W prognozach widać przełom

Powyższe prognozy nie spodobają się wszystkim tym, którzy lubią długie spacery na świeżym powietrzu, ale dla nich również mamy dobre wieści. Bliżej Wielkanocy do Polski dotrze ocieplenie. Już w piątek (7 kwietnia 2023 r.) termometry pokażą 11 stopni Celsjusza. Najcieplej ma być na północnym wschodzie. Na dwucyfrowe wartości jest również szansa podczas wielkanocnego weekendu. Z kolei w lany poniedziałek temperatury maksymalne mogą wynieść 14 stopni Celsjusza. Czy tak się stanie? Prognozy IMGW i inne będziemy aktualizować w naszym serwisie.

Sonda
Czy masz już dość śniegu i zimy?
Listen on Spreaker.