Taka będzie jesień 2022 w Polsce. Prognoza długoterminowa nie zostawia złudzeń

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Taka będzie jesień 2022 w Polsce. Prognoza długoterminowa nie zostawia złudzeń

Analiza IMGW

Taka będzie jesień 2022 w Polsce. Prognoza długoterminowa daje do myślenia

2022-09-19 9:34

Jesień 2022 roku coraz mocniej zaznacza swoją obecność w Polsce. Prognoza długoterminowa IMGW przygotowuje nas na warunki, z którymi będziemy się mierzyć w najbliższych tygodniach i miesiącach. Zaskakująco wygląda m.in. przełom jesieni i zimy 2022. Szczegółowa analiza pogodowa w poniższym materiale na se.pl.

Prognoza długoterminowa na jesień 2022 w Polsce

Kalendarzowa jesień 2022 roku rozpocznie się 23 września. Już w połowie września Polskę ogarnął jesienny klimat, cechujący się konkretnymi opadami deszczu, ochłodzeniem i gdzieniegdzie również burzami. Prognoza długoterminowa, opublikowana przez IMGW pozwala nam się przygotować na kolejne tygodnie. Jak będzie wyglądał październik? - Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na północnym zachodzie najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej - podaje Instytut. Więcej deszczu spodziewamy się w okolicach Gdańska, Szczecina, Koszalina i Gorzowa Wielkopolskiego. Dalszy ciąg prognozy długoterminowej pod naszym quizem o tematyce meteo.

Czytaj też: Burze z gradem, nawet 20 mm deszczu i jeszcze wydarzy się to! Fatalny początek tygodnia

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?

Są również rejony, w których zapowiadany jest suchy miesiąc (opady poniżej normy wieloletniej). Taka prognoza dotyczy Śląska, Małopolski i Podkarpacia. 

Pogoda długoterminowa w Polsce. Listopad 2022

11 miesiąc 2022 roku wygląda w prognozach bardzo podobnie jak październik. Temperatury powinny mieścić się w normie wieloletniej (kilka stopni na plusie), a więcej deszczu synoptycy spodziewają się na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Nie będzie rejonów, w których miesiąc będzie określany jako suchy. Można więc śmiało powiedzieć, że listopad nie będzie miał dla nas zbyt wielu niespodzianek. Parasole na pewno się przydadzą, ale nie ma mowy o spektakularnym uderzeniu deszczowej pogody.

Prognoza pogody na zimę 2022. Białe święta niemożliwe?

Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej IMGW wynika, że w grudniu zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, w grudniu 2022 powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Zgodnie z tymi przewidywaniami, w tym roku trudno liczyć na białe święta Bożego Narodzenia. Będą one bardziej przypominać jesień aniżeli zimę. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Prognoza długoterminowa IMGW. Jak ją interpretować?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali poradnik, który pomaga zinterpretować prognozę długoterminową na najbliższe kilka miesięcy.

- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - wyjaśniają eksperci.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

- Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - czytamy w poradniku IMGW.

Synoptycy IMGW zaznaczają, że prognoza długoterminowa ma charakter eksperymentalny i może się różnić od tej, którą odnotujemy w najbliższych miesiącach. Warto na bieżąco śledzić komunikaty i odświeżać prognozy dziennie i tygodniowe. Będziemy je podawać na portalu pogoda.se.pl.

M jak miłość 2022 jesień - zwiastun nowych odcinków