Burze z gradem, nawet 20 mm deszczu i jeszcze wydarzy się to! Fatalny początek tygodnia [Prognoza IMGW na 19.09.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Burze z gradem, nawet 20 mm deszczu i jeszcze wydarzy się to! Fatalny początek tygodnia [Prognoza IMGW na 19.09.2022]

Alarm IMGW na poniedziałek

Burze z gradem, nawet 20 mm deszczu i jeszcze wydarzy się to! Fatalny początek tygodnia [Prognoza IMGW na 19.09.2022]

2022-09-19 6:27

Pogoda na dziś (poniedziałek, 19 września 2022) dla Polski, jaką przekazali eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwiastuje brzydki początek tygodnia, pełen nieprzyjemnych zjawisk atmosferycznych. Pojawią się burze, grad, opady deszczu i silny wiatr. Gdzie 19.09.2022 r. będzie najgorzej? Sprawdźcie na se.pl.

IMGW informuje, że początek tygodnia nie przyniesie upragnionego, pogodowego przełomu. Na pewno przydadzą się parasole. Jesień coraz bardziej zdecydowanie puka do naszego kraju. W najbliższych godzinach zmierzymy się z warunkami atmosferycznymi, typowymi dla tej pory roku. Kierowcy będą musieli bardzo uważać na drogach, gdyż padający deszcz będzie utrudniał zadanie. Gdzie pogoda będzie najgorsza? Dalszy ciąg prognozy na poniedziałek znajdziecie pod naszym autorskim quiazem o tematyce meteo. Zachęcamy do rozwiązywania.

Czytaj też: Białe święta w 2022 roku? IMGW przedstawiło prognozę długoterminową

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 19.09.2022?

Jak już sygnalizowaliśmy wyżej, nie ma co liczyć na przyjemny pogodowo poniedziałek. Wręcz przeciwnie, przyda się cieplejsza odzież i kurtki przeciwdeszczowe. 

- Zachmurzenie będzie duże, większe przejaśnienia głównie na południowym wschodzie kraju. Przelotne opady deszczu i miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 10 mm do 20 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm - podaje IMGW. 

- Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz w porywach do 70 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 80 km/h, będzie powodował zawieje śnieżne - dodają synoptycy Instytutu.

Pogoda na dziś. Temperatura 19.09.2022

Na termometrach zobaczymy wartości typowe dla jesiennej pory roku. Nie ma szans na powiew lata.

- Temperatura maksymalna od 11 do 16 stopni Celsjusza, nieco chłodniej w kotlinach karpackich około 8 st. C, 9 stopni - prognozuje IMGW.

Prognoza IMGW. Noc z poniedziałku na wtorek 19/20.09.2022

IMGW podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady deszczu, na wybrzeżu lokalne burze. Prognozowana suma opadów miejscami na południowym wschodzie do 15 mm, a na północy do 20 mm. Wysoko w górach opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura minimalna od 5°C do 9°C, cieplej na wybrzeżu od 10°C do 11°C, chłodniej na Podhalu około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h.

W najbliższych godzinach warto śledzić ostrzeżenia meteo. Prognozy będziemy na bieżąco podawać w naszym serwisie. 

Gwałtowna burza pod Sycowem