Powódź tysiąclecia 1997 - okoliczności
Określenie powódź tysiąclecia jest używane do opisywania wydarzeń z lipca 1997 roku. Wówczas bezlitosny żywioł nawiedził południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób. To właśnie dla ofiar powodzi wybrzmiewał słynny utwór grupy Hey "Moja i twoja nadzieja". Napisany w 1992 roku, kilka lat później zyskał zupełni nowe znaczenie. Wróćmy jednak do samej powodzi. Dlaczego do niej doszło? Bezpośrednią przyczyną były dwie następujące po sobie fale obfitych opadów, spowodowanych sytuacją meteorologiczną, nazwaną Vb. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią z archiwalnymi zdjęciami z powodzi tysiąclecia.
Czytaj też: Turystka zobaczyła tę kartkę i nie wytrzymała. "Nic dziwnego, że nad morzem śmierdzi moczem"
Powódź tysiąclecia w Polsce - przebieg wydarzeń, przyczyny i skutki, kalendarium
W dniach 3–10 lipca 1997 południowa Polska, Czechy i Austria bardzo odczuły obfite opady deszczu. Efekt? Gwałtowny wzrost stanu wód w wielu rzekach, przede wszystkim na Odrze i Nysie Kłodzkiej. Wielka woda przerywała wały powodziowe. Pierwszymi zalanymi polskimi miastami były Prudnik i Głuchołazy. Statystycy przypominają, że gdzieniegdzie rzęsiste opady przekroczyły 500 mm. 6 lipca w godzinach wieczornych ogłoszono w Opolu stan przeciwpowodziowy. 10 lipca 1997 roku Odra zalała lewobrzeżne Opole, dwa dni później ucierpiały Wrocław i Rybnik. Jeszcze na kilka dni przed powodzią tysiąclecia rządzący nie spodziewali się, że zniszczenia będą tak ogromne.
- 3–6 lipca: intensywne opady na terenie całej Polski a szczególnie w Sudetach Południowych – do ok. 500 mm
- 7 lipca: wylew Nysy Kłodzkiej; Prudnika, Złotego Potoku i Osobłogi w powiecie prudnickim; Odry w powiecie wodzisławskim i raciborskim
- 8 lipca: wylew Odry w Raciborzu
- 9 lipca: wylew Odry w Koźlu, jedynym niezalanym miejscem kozielski rynek
- 10 lipca: wylew Odry w Opolu, Krapkowicach, Dobrzeniu Wielkim
- 12 lipca: fale z Odry i Nysy Kłodzkiej docierają do Wrocławia
- 18-20 lipca: druga fala opadów
Powódź tysiąclecia i działania polskich władz. Skandaliczna wypowiedź premiera?!
Atmosferę podgrzała - uznana przez wielu za skandaliczną - wypowiedź premiera Włodzimierza Cimoszewicza, który stwierdził, że "ci, którzy się nie ubezpieczyli są sami sobie winni". Szef rządu przeprosił za te słowa, a niedługo później uruchomiono pomoc z rezerwy budżetowej. 27 sierpnia 1997 uchwalono ustawę o stosowaniu szczególnych rozwiązań podatkowych w związku z likwidacją skutków powodzi.
Powódź tysiąclecia - straty
Bilans powodzi tysiąclecia z 1997 roku był tragiczny. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów.