Nawłoć kanadyjska

i

Autor: Shutterstock Nawłoć kanadyjska: Ta żółta roślina jest bardzo popularna, ale niewielu wie, jak bardzo jest groźna! Może być zabójcza

Eksperci biją na alarm

Ta żółta roślina jest bardzo popularna, ale niewielu wie, jak bardzo jest groźna! Może być zabójcza

2022-08-30 12:25

Pola porośnięte tą żółtą rośliną prezentują się niezwykle efektownie. Nawłoć kanadyjska, bo o nią chodzi, jest bardzo popularna, ale niewiele osób wie, jak bardzo może być groźna. Zdaniem ekspertów, jest wręcz zabójcza dla polskiej przyrody.

Nawłoć kanadyjska z każdym rokiem zajmuje kolejne przestrzenie. Prezentuje się pięknie, ładnie wygląda na zdjęciach i w ogródkach. Niech jednak was nie zwiedzie jej wygląd. Eksperci biją na alarm - ta żółta roślina może być zabójcza dla naszego środowiska.

Zobacz też: Pogoda stanie na głowie! Tego nikt się nie spodziewał, zaskakująca prognoza

Nawłoć kanadyjska - co to za roślina?

Nawłoć kanadyjska przybyła do Europy z Kanady. Początkowo była uprawiana w ogrodach botanicznych i parkach, jednak szybko się rozprzestrzeniała. Jak podaje Wikipedia, pierwsze przypadki występowania nawłoci kanadyjskiej w naszym kraju odnotowano w 1872 w Małopolsce. Nawłoć kanadyjska kwitnie od lipca do października. Może osiągać nawet do 150 cm wysokości! Łatwo pomylić ją z nawłocią pospolitą.

Zobacz również: Przyznała, że robiła TO nielegalnie w rzepaku! Ma pomysł, jak inni mogą na tym zarabiać

Roślina szczególnie niebezpieczna

Dlaczego nawłoć kanadyjska jest tak bardzo niebezpieczna? Jak się okazuje, roślina ta wytwarza substancje chemiczne, które hamują kiełkowanie i rozwój innych gatunków roślin. Związki allelopatyczne, które wytwarza nawłoć kanadyjska, sieją spustoszenie w glebie - co utrudnia wzrost innych roślin. Obecność nawłoci kanadyjskiej przyczynia się m.in. do zwiększenia pH podłoża, zawartości azotu, węgla i substancji organicznych. A to nie wszystko! Profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, cytowany przez Onet, zaznacza, że nawłoć kanadyjska ma wpływ też na zwierzęta - jak np. pszczoły.

Te rośliny są konkurencyjne w stosunku do gatunków rodzimych i miejsca, w których się rozwijają, najczęściej są w efekcie ubogie gatunkowo. Przyczynia się to też do zaniku rodzimych zapylaczy, których najbardziej potrzebujemy, nawet do 90 proc. W takim miejscu po prostu nie mają czego zapylać. Mało tego, stwierdzono też, że nawłociowiska negatywnie wpływają na ptaki. Nie mogą w takim miejscu wylądować, jest to dla nich teren nieprzyjazny i niedostępny. Skutkiem jest więc spadek różnorodności gatunków ptaków - tłumaczy prof. Skubała.

Rockowa Noc i Faine Misto w Rzeszowie
Sonda
Czy spotkałeś kiedyś w lesie dzikie zwierzę?
Nasi Partnerzy polecają