Burza z piorunami i wichury w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Synoptyk IMGW mówi o pogodowym szaleństwie w Polsce. "Wichura może wyrywać drzewa"

Synoptyk IMGW mówi o pogodowym szaleństwie w Polsce. "Wichura może wyrywać drzewa"

2022-05-27 12:22

Prognoza pogody na kolejne godziny nie zostawia złudzeń. Niebezpieczne wichury i burze w piątek po południu i wieczorem w całej północnej części kraju. Spodziewany jest wiatr o prędkości 95 km/h. To siła tak duża, że może nawet wyrywać drzewa - przestrzegł meteorolog z IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Prognoza pogody synoptyka IMGW jest potwierdzeniem wcześniejszych, fatalnych doniesień meteo. Niż Hanna znad Rosji robi swoje. Walijewski ostrzegł w rozmowie z Polską Agencją Prasową przed wichurami w całym pasie nadmorskim. - Prędkość wiatru będzie sięgała 95 km/h. A to jest już niebezpieczne. Wiatr o tej prędkości łamie gałęzie, a nawet może wyrwać drzewa. Dlatego RCB wysłało alerty z ostrzeżeniami - przekazał. Na Bałtyku szalony sztorm - nawet do 8 w skali Beauforta. Przy tej sile wiatru fale sięgają do 5,5 m. Synoptyk podkreślił również, że na północy kraju, szczególnie w powiatach nadmorskich silny wiatr będzie wiał przez cały dzień. Natomiast trochę bardziej na południe, poczynając od województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. łódzkiego, mazowieckiego i całego warmińsko-marskiego porywy wiatru będą nieco mniejsze, bo do 80 km/h, dlatego IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia. Prognozowane są też burze.

Sprawdź radar burzowy: Gdzie jest burza? Fatalna prognozy na piątek!

- Piątek to ostatni dzień, kiedy na termometrach zobaczymy dwójkę z przodu. 22 stopnie Celsjusza oczekiwane są w południowej części kraju, na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. W centrum kraju od ok. 17, a nad morzem od 12 do 14 stopni - wskazał synoptyk IMGW, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Prognoza pogody IMGW na weekend 28-29.05.2022

W sobotę silne wiatry przesuną się na południe. Podobnie, jak w piątek bardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych należy się spodziewać w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wiatr w porywach do 80 km/h. Burze będą w całym kraju. 28 maja temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od 12 stopni na Pomorzu Wschodnim i Suwalszczyźnie, ok. 13–14 w centrum, najcieplej na Rzeszowszczyźnie i Małopolsce ok. 16 stopni.

Nocą z soboty na niedzielę na południu, najprawdopodobniej w Małopolsce, niewykluczone, że również na Podkarpaciu i Opolszczyźnie w zagłębieniach terenu, przy gruncie temperatura może spaść do 0, a nawet do – 1 stopnia. W niedzielę (29.05.2022) uspokoi się trochę wiatr, ale masa powietrza znajdująca się nad Polską sprawi, że pogoda będzie niestabilna, burze mogą występować w całym kraju, a największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest na północy. Wciąż będzie chłodno - nad morzem ok. 13, w centrum 15–16, na południu ok. 18-19 stopni Celsjusza. Przez cały weekend spodziewane są opady deszczu.

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
Wichura narobiła bałaganu na bydgoskich cmentarzach
Nasi Partnerzy polecają