Synoptyk IMGW mówi o pogodowym szaleństwie w Polsce. "Wichura może wyrywać drzewa"

2022-05-27 12:22
Burza z piorunami i wichury w Polsce
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Synoptyk IMGW mówi o pogodowym szaleństwie w Polsce. "Wichura może wyrywać drzewa"

Prognoza pogody na kolejne godziny nie zostawia złudzeń. Niebezpieczne wichury i burze w piątek po południu i wieczorem w całej północnej części kraju. Spodziewany jest wiatr o prędkości 95 km/h. To siła tak duża, że może nawet wyrywać drzewa - przestrzegł meteorolog z IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Prognoza pogody synoptyka IMGW jest potwierdzeniem wcześniejszych, fatalnych doniesień meteo. Niż Hanna znad Rosji robi swoje. Walijewski ostrzegł w rozmowie z Polską Agencją Prasową przed wichurami w całym pasie nadmorskim. - Prędkość wiatru będzie sięgała 95 km/h. A to jest już niebezpieczne. Wiatr o tej prędkości łamie gałęzie, a nawet może wyrwać drzewa. Dlatego RCB wysłało alerty z ostrzeżeniami - przekazał. Na Bałtyku szalony sztorm - nawet do 8 w skali Beauforta. Przy tej sile wiatru fale sięgają do 5,5 m. Synoptyk podkreślił również, że na północy kraju, szczególnie w powiatach nadmorskich silny wiatr będzie wiał przez cały dzień. Natomiast trochę bardziej na południe, poczynając od województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. łódzkiego, mazowieckiego i całego warmińsko-marskiego porywy wiatru będą nieco mniejsze, bo do 80 km/h, dlatego IMGW wydał ostrzeżenia 1. stopnia. Prognozowane są też burze.

Sprawdź radar burzowy: Gdzie jest burza? Fatalna prognozy na piątek!

- Piątek to ostatni dzień, kiedy na termometrach zobaczymy dwójkę z przodu. 22 stopnie Celsjusza oczekiwane są w południowej części kraju, na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. W centrum kraju od ok. 17, a nad morzem od 12 do 14 stopni - wskazał synoptyk IMGW, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Prognoza pogody IMGW na weekend 28-29.05.2022

W sobotę silne wiatry przesuną się na południe. Podobnie, jak w piątek bardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych należy się spodziewać w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wiatr w porywach do 80 km/h. Burze będą w całym kraju. 28 maja temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od 12 stopni na Pomorzu Wschodnim i Suwalszczyźnie, ok. 13–14 w centrum, najcieplej na Rzeszowszczyźnie i Małopolsce ok. 16 stopni.

Nocą z soboty na niedzielę na południu, najprawdopodobniej w Małopolsce, niewykluczone, że również na Podkarpaciu i Opolszczyźnie w zagłębieniach terenu, przy gruncie temperatura może spaść do 0, a nawet do – 1 stopnia. W niedzielę (29.05.2022) uspokoi się trochę wiatr, ale masa powietrza znajdująca się nad Polską sprawi, że pogoda będzie niestabilna, burze mogą występować w całym kraju, a największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest na północy. Wciąż będzie chłodno - nad morzem ok. 13, w centrum 15–16, na południu ok. 18-19 stopni Celsjusza. Przez cały weekend spodziewane są opady deszczu.

Sonda
Czy boisz się wychodzić z domu w czasie wichury lub nawałnicy?
Wichura narobiła bałaganu na bydgoskich cmentarzach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE