Silne wichury atakują Polskę! Towarzyszy im coś jeszcze. Pomarańczowy alarm IMGW w kraju. Gdzie jest najgorzej?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Silne wichury atakują Polskę! Towarzyszy im coś jeszcze. Pomarańczowy alarm IMGW w kraju. Gdzie jest najgorzej?

Silne wichury atakują Polskę! Towarzyszy im coś jeszcze. Pomarańczowy alarm w kraju. Gdzie jest najgorzej?

2022-05-27 10:19

Ostrzeżenia IMGW w Polsce 27.05.2022. Pomarańczowe i żółte alerty pojawiły się na mapie kraju. Chodzi m.in. o silne wichury, ale tym zjawiskom towarzyszy coś jeszcze. Prognozy na najbliższe godziny przygotowują nas na pogodowe szaleństwo. Sprawdźcie, gdzie 27 maja będzie najgorzej na se.pl.

W piątek (27.05.2022) od godzin porannych obowiązują ostrzeżenia IMGW dotyczące silnego wiatru. Jest to potwierdzenie wcześniejszych doniesień meteorologów, którzy spodziewali się bardzo trudnego pogodowo weekendu. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim i w kilku powiatach województwa pomorskiego, gdzie Instytut opublikował ostrzeżenia drugiego stopnia (pomarańczowy alert). Obowiązują one w godzinach 9:00 - 21:00, choć możliwe są aktualizacje. - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu. Miejscami burze. Prawdopodobnie ostrzeżenie będzie kontynuowane z niższym stopniem - czytamy w komunikacie dla Szczecina. Zalecamy szczególną ostrożność. Ten apel kierujemy m.in. do kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Ostrzeżenia IMGW 27.05.2022. Burze i wichury w Polsce

Wyżej wspominaliśmy już o ostrzeżeniach drugiego stopnia, ale jest jeszcze kilka województw, gdzie IMGW alarmuje z żółtym kolorem (alert pierwszego stopnia). Województwa lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie i łódzkie muszą się przygotować na burze i wichury. W prognozie ostrzeżeń mamy również niebezpieczne zjawiska na terenie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Małopolski. 

- W piątek nad Polskę nadal napływać będzie od północy chłodne powietrze polarno-morskie, a pod koniec dnia arktyczne - powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. 

Ostrzeżenia IMGW. Co oznaczają żółte i pomarańczowe alerty? 27-28.05.2022

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia jest wydany, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Warto na bieżąco śledzić komunikaty meteo, ponieważ przed nami niespokojny weekend. Aktualne prognozy będziemy podawać na stronie pogoda.se.pl.

Sonda
Wyłączasz telefon podczas burzy?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany