Spójrz w niebo zobacz spadające gwiazdy i pomyśl życzenie! To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rój Drakonidów!

i

Autor: jplenio / CC0 / pixabay.com Spójrz w niebo zobacz spadające gwiazdy i pomyśl życzenie! To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rój Drakonidów!

To będzie wyjątkowa noc!

Spójrz w niebo zobacz spadające gwiazdy i pomyśl życzenie! To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rój Drakonidów!

2022-10-07 14:24

Od ostatniej okazji do podziwiania spadających gwiazd minęło już trochę czasu. Sierpniowe Perseidy odeszły już w zapomnienie, jednak miłośnicy zjawisk astronomicznych mają kolejną szansę, by zobaczyć to wyjątkowe zjawisko. W październiku możemy obserwować na niebie kolejny rój meteorów. Kiedy można zobaczyć Drakonidy 2022 na nocnym niebie? Jak je obserwować?

Drakonidy październik 2022

Drakonidy są pozostałością komety okresowej 21P/Giacobini-Zinner. I chociaż nie są tak spektakularne jak sierpniowe Perseidy, ich obserwacja jest wyjątkowym doświadczeniem. Drakonidy, które określane są również mianem Giacobinidów, są aktywne na początku października - między 6. i 10. dniem tego miesiąca. Ich maksimum przypada w nocy z 8 na 9 października, czyli już w najbliższy weekend. Warto więc zarwać noc i udać się na obserwację nocnego nieba.

Jak obserwować Drakonidy?

Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji spadających gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

W tym roku rój Drakonidów zbiegł się w czasie z październikową pełnią Księżyca. Może to niestety negatywnie wpłynąć na obserwację spadających gwiazd, gdyż niebo będzie mocno rozświetlone przez naturalnego satelitę Ziemi, który w tym czasie osiągnie idealnie okrągły kształt.

Nie tylko Drakonidy w październiku

Warto dodać, że październik jest wyjątkowym miesiącem dla obserwatorów zjawisk astronomicznych. W tym miesiącu na nocnym niebie można podziwiać aż dwa roje meteorów. W drugiej połowie października będzie można podziwiać kolejne spadające gwiazdy. Tym razem będzie to rój Orionidów.

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany