Rój Ursydów 2021

i

Autor: DumitruS / CC0 / pixabay.com Rój Ursydów 2021

Spadające gwiazdy zobaczymy jeszcze przed świętami! To będzie wyjątkowe widowisko!

2021-12-22 6:31

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli podziwiać na niebie wyjątkowe zjawisko astronomiczne, charakterystyczne dla przełomu jesieni i zimy. Będzie to mianowicie rój Ursyrów, który osiągnie swoje maksimum w przedostatnim tygodniu 2021 roku. Kiedy można obserwować rój Ursydów 2021 i jak się przygotować do obserwacji? Wyjaśniamy!

Ursydy są rojem meteorów, utworzonym przez kometę 8P/Turtle. Są one aktywne każdego roku od 17 do 26 grudnia, a ich maksimum przypada około 22 grudnia, czyli przed samym Bożym Narodzeniem. W ciągu godziny można zaobserwować około 10 przelatujących meteorytów w ciągu godziny. W tym roku maksimum Ursydów przypadnie w środę 22 grudnia o godz. 9:00, dlatego najlepszą porą do obserwacji będą bardzo wczesne godziny poranne.

Obserwacja Ursydów jest dość prosta. Są one widoczne wysoko nad horyzontem. Do ich obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Jedynym istotnym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, czyli bezchmurne niebo. Czynnikiem ułatwiającym obserwację jest również jej lokalizacja. Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Niespodziewany atak zimy w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany