Sinice w Bałtyku i na innych kąpieliskach
Lipiec to okres, w którym bardzo często można się natknąć na sinice w Bałtyku. Zakwity sinic, zielona woda i piana na powierzchni mogą oznaczać tylko jedno: zakaz kąpieli. Niezależnie od przyczyny, zamknięte kąpieliska nad morzem to prawdziwy koszmar dla plażowiczów. Niestety, we wtorek, 19 lipca lipca 2022, GIS poinformował o zamknięciu dwóch kąpielisk nad morzem z powodu zakwitu sinic w Bałtyku. Zakaz kąpieli obowiązuje na plaży w Kątach Rybackich oraz w Sztutowie.
Z mapy GIS wynika, że zamknięte są także inne kąpieliska w Polsce:
- Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim,
- Kąpielisko w Trzebieży (zachodniopomorskie),
- Kąpielisko w Pucku po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej,
- Plaża nad Zamkowym w Wałczu (zachodniopomorskie),
- Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy (warmińsko-mazurskie)
- Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim w Poznaniu,
- Kąpielisko Nienawiszcz (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko Budziszewko (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko miejskie Rogoźno (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko za Jeziorem (Rogoźno, woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko OKiR w Strykowie (woj. łódzkie),
- Kąpielisko "Plaża Choceń" (kujawsko-pomorskie),
- Kąpielisko przy plaży w Soczewce (mazowieckie),
- Przystań w Tomaszowie Mazowieckim,
- Pilica Polska YMCA (woj. łódzkie),
- Moczydło (woj. lubelskie),
- Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany w Tychach.
Łącznie to aż 19 zamkniętych kąpielisk w Polsce w lipcu 2022!
Przeczytaj koniecznie: Drożej już się nie da. Zobaczyliśmy paragon z ekskluzywnej restauracji nad morzem i opadła nam szczęka. Takie są ceny nad morzem w lipcu 2022
Mapa sinic i zamknięte plaże nad Bałtykiem
Mapa sinic to narzędzie, które pozwala sprawdzać na bieżąco, gdzie są zakwity sinic i które kąpieliska są zamknięte. Na specjalnej mapie kąpielisk udostępnionej przez GIS można sprawdzić, gdzie wywieszono czerwoną flagę i na której plaży obowiązuje zakaz kąpieli. Gdy woda jest zdatna do kąpieli, punkty na mapie są oznaczone na zielono. Natomiast, gdy sinice zakwitną, albo z innych przyczyn woda nie nadaje się do kąpieli, wówczas pojawiają się czerwone punkty. Aktualne dane na temat sytuacji na kąpieliskach i zakazie kąpieli nad morzem można znaleźć na publikowanej przez GIS mapie. Sinice w Bałtyku to nie jedyny powód, dla którego zamykane są kąpieliska, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jak wygląda sytuacja. Wszystkie informacje dotyczące stanu wody, miejsc występowania sinic w Bałtyku i zakazie kąpieli sprawdzisz klikając w mapę poniżej.
Sinice - co to za bakterie? Czy są groźne?
Czy sinice w Bałtyku są groźne? Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. W Polsce najczęściej mówimy o sinicach w Bałtyku, ponieważ z powodu ogłaszanego zakazu kąpieli wakacje nad morzem potrafią być przez to zrujnowane. Należy jednak pamiętać, że gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen. Czy sinice nad morzem są więc groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic (np. w Bałtyku). - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Dlatego, gdy następuje zakwit sinic w Bałtyku, ogłaszany jest zakaz kąpieli.