Saharyjski pył

i

Autor: Pixabay Saharyjski pył może dotrzeć do Polski.

Zagrożenie dla zdrowia?

Pył znad Sahary znowu nadciąga. Agencja rządowa wydała komunikat

2023-08-21 13:29

Podobnie jak w ubiegłych latach, pył znad Sahary znowu może dotrzeć do Europy, w tym Polski. Poinformowała o tym Państwowa Agencja Atomistyki. Saharyjski pył nie powinien jednak nikogo niepokoić, ponieważ izotopy promieniotwórcze, które znajdują się w piasku przenoszonym przez wiatr, nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Pył znad Sahary może dotrzeć do Polski. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia?

60 lat temu w Algierii prowadzono testy jądrowe. W latach 1960-1996 kontrolująca wówczas ten teren Francja dokonała aż 17 wybuchów nuklearnych. Skutki tych eksperymentów odczuwamy do dziś. Dlaczego? Wszystko przez pył, w którym znajdują się izotopy promieniotwórcze. Za sprawą silnie wiejących wiatrów, takich jak kalima, pył może przenieść się dalej, np. do Europy, w tym Polski.

Na temat saharyjskiego pyłu głos zabrała Państwowa Agencja Atomistyki. Rządowi eksperci zapewniają, że to zjawisko występuje cyklicznie a pył znad Sahary nie powinien nas martwić. Z badań przeprowadzonych w 2021 r. wynika, że stężenia izotopu Cez-137 w próbkach pyłu "były pomijalne z punktu widzenia narażenia na promieniowanie jonizujące". Państwowa Agencja Atomistyki podkreśla, że "ilość radionuklidów (izotopów promieniotwórczych) w pyle jest niewielka i nie stanowi on zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska". Rządowa agencja zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną.

CZYTAJ TEŻ: Ogromna zmiana w pogodzie, wszyscy to odczują. Wyraźna linia na mapie, tutaj nastąpi załamanie

Źródło: gazeta.pl

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?