W środę po południu IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia (pomarańczowy alert) przed silnym wiatrem. Ostrzeżeniami objęto: powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, Słupsk w woj. pomorskim oraz pow. sławieński, koszaliński, Koszalin, białogardzki, kołobrzeski, gryficki, kamieński i Świnoujście w woj. zachodniopomorskim, a także pow. tatrzański w woj. małopolskim.
Instytut zapowiedział, że na terenach objętych ostrzeżeniami prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru z południowego zachodu, o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h. Prędkość wiatru w porywach może wynieść nawet 115 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w środę w ciągu dnia i wieczorem - informuje IMGW.
Alerty obowiązują do godz. 12:00 w czwartek, a ostrzeżenie może być kontynuowane.
Aktualne pozostają wydane we wtorek ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem w woj. dolnośląskim.
Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność i przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Wydano również ostrzeżenia I stopnia (żółty alert) przed silnym wiatrem na terenie niemal całej Polski. Alertami objęto woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, opolskie, a także pomorskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie (z wyjątkiem obszarów objętych ostrzeżeniami II stopnia), północną połowę woj. mazowieckiego i łódzkiego, pow. kielecki w woj. świętokrzyskim oraz na południu woj. śląskiego, małopolskiego (z wyjątkiem pow. tatrzańskiego) i podkarpackiego.
Jak czytamy w komunikacie IMGW, na terenach objętych ostrzeżeniami "prognozuje się wystąpienie dość silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu".
Ostrzeżenia obowiązują do czwartku, w różnych godzinach w zależności od regionu.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Polecany artykuł: