Skutki silnego wiatru mogą być katastrofalne

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Skutki silnego wiatru mogą być katastrofalne

Potężne wichury przejdą przez tę część Polski! Znamy dokładną datę. Uważajcie na siebie

2021-09-21 19:15

Silny wiatr może znacząco wpłynąć na poziom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z wyprzedzeniem ostrzega Polaków przed tym zjawiskiem. Groźne wichury i nawałnice niebawem mają przejść przez część terytorium naszego kraju. Gdzie eksperci z IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia? Czytaj więcej o prognozowanych pomarańczowych alertach pogodowych na www.se.pl!

Bardzo silne podmuchy wiatru w Polsce spodziewane są już niebawem. Gdzie pogodowi eksperci zapowiadają niebezpieczne zjawiska? Mają one występować głównie w północnej części naszego kraju. Najmocniej zagrożone są nadmorskie powiaty województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, gdzie IMGW prognozuje pomarańczowe alerty. Niepokojące ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą jednak tylko miejscowości położonych najbliżej wybrzeża Bałtyku. Pozostały obszar wspomnianych województw ma zostać objęty żółtym alertem, czyli pierwszego stopnia. Niewykluczone, że w nadchodzącym czasie ponownie z trudnymi wyzwaniami będą mierzyć się strażacy. Jeżeli prognozy się sprawdzą, ich praca i pomoc mieszkańcom może okazać się nieoceniona. Już teraz wiemy, na kiedy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje załamanie pogody na Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim. Więcej na ten temat piszemy poniżej.

Zobacz także: Tymoteusz sprowadzi śmiertelne zagrożenie! W te regiony Polski uderzy cyklon. Straszne prognozy

Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?

O czym mówi alert drugiego stopnia w trzystopniowej skali stosowanej przez IMGW? - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - czytamy w opisie ostrzeżenia, opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwie pomorskim i zachodniopomorskim mają obowiązywać od czwartku, 23 września 2021 roku. Tego dnia spodziewane są pomarańczowe alerty nad otwartym Morzem Bałtyckim. Natomiast nad Zatoką Gdańską i dalej wgłąb lądu, zgodnie z aktualną prognozą, wydane powinny zostać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Właśnie takie alerty mają utrzymać się we wszystkich wspomnianych regionach do sobotniego poranka, 25 września 2021 roku.

Bądźcie ostrożni i śledźcie na bieżąco szczegółowe prognozy, by załamanie pogody nie zaskoczyło Was w najmniej oczekiwanym momencie.

Taka będzie pogoda jesienią
Nasi Partnerzy polecają