Czesi budują NIBEZPIECZNĄ atrakcję turystyczną przy granicy z Polską. Tylko dla odważnych!

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Czesi budują NIBEZPIECZNĄ atrakcję turystyczną przy granicy z Polską. Tylko dla odważnych! /Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś: 29 listopada. Wichury do 90 km/h i śnieg to nie wszystko. Alarm meteo w Polsce

2021-11-29 0:13

Pogoda na poniedziałek (29.11.2021 r.) dla Polski, opublikowana przez ekspertów IMGW zwiastuje bardzo ciężki początek tygodnia. Nie uwolnimy się od wichur, opadów śniegu i szklanki na drogach. Instytut przekazuje alerty i aktualizuje prognozę zagrożeń. Szczegóły pogody na dziś znajdziecie na se.pl poniżej.

Pogoda na dziś: 29.11.2021. Wichury do 90 km/h i śnieg to nie wszystko. Alarm meteo w Polsce

Pogoda na dziś (29.11.2021 r.), którą tradycyjnie sprawdzamy w źródłach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wygląda bardzo źle. Eksperci biją na alarm. Początek tygodnia przyniesie powiew zimy i wiatr, wiejący z prędkością, działającą na wyobraźnię. - W poniedziałek zachmurzenie duże i całkowite, miejscami na zachodzie większe przejaśnienia. Przelotne opady śniegu, miejscami na północy oraz wschodzie także deszczu ze śniegiem oraz początkowo deszczu. Prognozowana wysokość opadów na północny kraju od 10 mm do 20 mm; przyrost pokrywy śnieżnej na południu kraju około 5 cm, na północny kraju o 5 cm do 10 cm - podaje IMGW.

Czytaj też: Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Święta będą białe? Zobacz prognozę

Prognoza pogody 29 listopada. Ostrzeżenia IMGW 29.11.2021

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie zostawia złudzeń. Zima da się nam solidnie we znaki. W poniedziałek (29 listopada) przed południem obowiązywać będą ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu. Obejmują one województwa: pomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Warto śledzić mapę alertów na bieżąco.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, miejscami do 20 cm. Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane - podaje w komunikacie dla Gdańska Maria Poświata synoptyk IMGW.

Uwaga! W prognozie ostrzeżeń na poniedziałek mamy też alerty związane z oblodzeniem i silnym wiatrem. Cała północna Polska jest objęta niepokojącą prognozą. Do tematu będziemy wracać w naszych lokalnych serwisach. 

Prognoza pogody. Temperatura i wichury 29.11.2021

Nie ma co się oszukiwać, temperatury w poniedziałek to zima w pełni. Eksperci od pogody zwracają uwagę na silniejsze podmuchy wiatru. Gdzie będzie najgorzej? Znamy szczegóły, które skrupulatnie analizują synoptycy IMGW.

- Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C; w rejonach podgórskich od -1°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem także silny od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni, jedynie na na północy kraju północny. Na północy porywy wiatru do 65 km/h, wysoko w górach do 80 km/h, a nad morzem do 90 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje śnieżne, a w górach również zamiecie - ostrzega Instytut.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Niespodziewany atak zimy w Polsce