Oblodzenie w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogoda na 22 listopada. Deszcz ze śniegiem i szklanka na drogach! Alarm meteo w Polsce / Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś: 22 listopada. Deszcz ze śniegiem i szklanka na drogach! Alarm meteo w Polsce

2021-11-22 7:20

Pogoda na poniedziałek (22 listopada) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wielu nie przypadnie do gustu. Początek tygodnia przyniesie trudne warunki atmosferyczne. Synoptycy opublikowali ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące oblodzenia. Szczegółową prognozę pogody na dziś znajdziecie poniżej.

Pogoda na dziś 22.11.2021. Deszcz ze śniegiem i szklanka na drogach! Alarm meteo w Polsce

Pogoda na dziś (poniedziałek, 22 listopada) nie wygląda zbyt optymistycznie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikowali żółte alerty dla północnej Polski. Specjaliści od pogody zwracają uwagę na powiew zimy, z którym będziemy się zmagać w najbliższych godzinach. Spodziewajcie się poważniejszych utrudnień! Lepiej wyjechać do pracy nieco wcześniej niż zazwyczaj. - W dzień pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju i na wybrzeżu, przelotne opady deszczu. Na północy oraz w obszarach podgórskich możliwe okresami opady deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300-500 m - podaje IMGW. O utrudnieniach będziemy was na bieżąco informować w naszych lokalnych serwisach.

Czytaj też: Tajemnicze czerwone słupy światła na niebie. Są jak z filmu science-fiction!

Pogoda na 22 listopada. Ostrzeżenia IMGW 22.11.2021

Uwaga mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego! Od 22 listopada, od godziny 00:00 obowiązuje żółty alert dotyczący oblodzenia. Padający deszcz ze śniegiem i niskie temperatury przyniosą konkretne utrudnienia dla kierowców. Stanowczo należy się powstrzymać od szarżowania za kierownicą. Synoptycy oceniają szansę wystąpienia zjawiska na 30%.

- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -3°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C - wyjaśnia w komunikacie dla Gdańska synoptyk IMGW-PIB, Dariusz Gimiński.

Komunikaty mogą ulec aktualizacji. IMGW prognozuje również ostrzeżenia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Chodzi o oblodzenie i opady marznące. Warto śledzić na bieżąco mapę alertów Instytutu. Zachowajcie szczególną ostrożność! Na tym nie koniec. Eksperci zwracają też uwagę na zagrożenia hydro.

Prognoza pogody. Temperatura w poniedziałek, 22 listopada

W temacie temperatur IMGW również nie ma dobrych wieści. W poniedziałek (22.11.2021) w ciągu dnia temperatura maksymalna od 2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie i południu; w centrum i nad morzem około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Lepiej zaopatrzyć się w ciepłe kurtki lub płaszcze.

Prognoza pogody 22-23.11.2021. Noc z poniedziałku na wtorek

IMGW podaje, że w nocy z poniedziałku na wtorek (22/23.11.2021) zachmurzenie  będzie duże z rozpogodzeniami. Początkowo na południu słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Nad ranem na północy kraju możliwe słabe opady śniegu i deszczu, lokalnie marznącego powodującego gołoledź. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. - Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od -2°C do 0°C, chłodniej miejscami na północy około -3°C i w rejonach podgórskich około -4°C; nad morzem 1°C, 2°C. Lokalnie oblodzenie nawierzchni dróg. Wiatr na ogół słaby, na wybrzeżu umiarkowany i okresami porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich, jedynie na południu północny - czytamy na stronie Instytutu.

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
Niespodziewany atak zimy w Polsce