Pogoda na wrzesień i październik 2022. Prognoza na jesień mocno zaskakuje! Ekspert IMGW nie pozostawia złudzeń

i

Autor: AntiPotatoChip/cc0/Pixabay.com Co się będzie działo w pogodzie na wrzesień i październik 2022? IMGW przedstawia długoterminową prognozę

Długoterminowa prognoza pogody

Pogoda na jesień 2022. Długoterminowa prognoza na październik mocno zaskakuje! Ekspert IMGW nie pozostawia złudzeń

2022-09-07 13:50

Jaka będzie tegoroczna jesień? Zapytaliśmy ekspertów IMGW o długoterminową prognozę pogody na październik 2022. Co się będzie działo w pogodzie? Na razie możemy się cieszyć dużą ilością słońca i dosyć wysokimi temperaturami. Czy taka pogoda utrzyma się do października? Prognozy na wrzesień są umiarkowanie optymistyczne, ale jak informuje Radosław Droździoł z IMGW, w październiku nie zabraknie za to opadów. Czy mimo to możemy liczyć na złotą, polską jesień? Oto długoterminowa prognoza pogody!

Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2022 od eksperta IMGW

Prognoza długoterminowa na październik 2022 sugeruje, że lato już za nami, a wielkimi krokami zbliża się kolejna pora roku. Namiastkę jesieni można było już poczuć w pierwszym tygodniu września, gdy zwłaszcza w nocy temperatura potrafiła spaść do ledwie kilku stopni Celsjusza powyżej zera. Przez najbliższe dni wciąż będziemy mogli się cieszyć z ładnej, jak na tę porę roku, pogody. W niektórych regionach termometry wciąż będą pokazywać powyżej 20 kresek. - Pierwsza dekada września będzie jeszcze umiarkowanie ciepła, ale temperatura spadnie w drugiej i po raz kolejny w trzeciej dekadzie tego miesiąca - mówi Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Jak dodaje ekspert, temperatura w Polsce prognozowana na wrzesień 2022 mieści się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. A jaka pogoda czeka nas w październiku 2022? Szczegóły w dalszej części materiału poniżej, w długoterminowej prognozie pogody na październik.

Przeczytaj koniecznie: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Jaka będzie zima 2022? To jest już jasne

- Zgodnie z nią w pierwszej dekadzie września możemy się spodziewać temperatur minimalnych, które na ogół występują w nocy i nad ranem, w przedziale 3-14 stopni, i maksymalnych, na początku przyszłego tygodnia, sięgających blisko 30 kresek. W drugiej dekadzie minimum temperaturowe zamknie się w granicach 4-13 stopni, natomiast prognozowane przez nas maksimum to 12-22 kreski, oczywiście w zależności od regionu. Trzecia dekada września to kolejny spadek temperatur, których minimalny próg zamknie się w przedziale 2-12 stopni, a maksymalny - 10-20 kresek. Szacujemy, że średnia wrześniowa temperatura dla centrum kraju wyniesie od 12,9 do 14,6 stopni Celsjusza - wyjaśnia Droździoł.

Czytaj też: Gdzie na grzyby 2022? Sprawdzone lokalizacje grzybiarzy: tu są borowiki, kanie i podgrzybki! [MAPA GRZYBÓW ONLINE]

Pogoda październik 2022: temperatura i opady

Oprócz prognozy długoterminowej, meteorolodzy analizują także średnie temperatury i opady we wrześniu i październiku na przestrzeni lat. Z danych synoptyków wynika, że we wrześniu 2022 nie zabraknie też opadów, ale podobnie jak w przypadku temperatur, ich ilość mieści się w wieloletniej normie z okresu 30 lat. W pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni, która zaczęła się dokładnie 1 września, ekspert IMGW spodziewa się od 8 do 12 deszczowych dni, z sumą opadów wynoszących od 32,1 do 57,7 mm. - Ciekawostką jest tutaj fakt, że w naszych badaniach z lat 2011-2020 aż 6 razy odnotowaliśmy wystąpienie tzw. ciepłego września, czyli powyżej normy wieloletniej, i tylko raz "zimnego", czyli poniżej tej normy - było to w 2013 r. W październiku te proporcje były takie same, choć ostatni "zimny" miał miejsce w 2016 r. - kontynuuje Droździoł. Jak wygląda z kolei prognoza pogody na październik 2022?

- Na dziś możemy powiedzieć tyle, że temperatura w październiku również będzie się mieścić w wieloletniej normie z lat 1991-2020. Dla przykładu średnia temperatura w tym miesiącu w centrum Polski to 7,7- 9,8 stopni Celsjusza. Inaczej jest z opadami deszczu, bo zgodnie z naszą prognozą będą one większe niż norma na północy i w centrum, natomiast utrzymają się na podobnym, co w czasie poprzednich 30 lat, poziomie na południu kraju - mówi Droździoł.

Czy na podstawie powyższych danych można się pokusić o wytypowanie, czy w tym roku doczekamy się złotej polskiej jesieni? Jak wyjaśnia ekspert IMGW, to zjawisko, które wymyka się prognozom meteorologicznym, i na jego poczet często błędnie zalicza się po prostu kilka ciepłych dni października. O ile złota polska jesień pojawia się tylko w tym miesiącu, to bardzo trudno określić, czy każde ocieplenie można określać tym terminem.

Czytaj też: Pogoda zwariowała. Zaskakujące prognozy. Ogromne różnice temperatur!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia
Nasi Partnerzy polecają