Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2022 od eksperta IMGW
Prognoza długoterminowa na październik 2022 sugeruje, że lato już za nami, a wielkimi krokami zbliża się kolejna pora roku. Namiastkę jesieni można było już poczuć w pierwszym tygodniu września, gdy zwłaszcza w nocy temperatura potrafiła spaść do ledwie kilku stopni Celsjusza powyżej zera. Przez najbliższe dni wciąż będziemy mogli się cieszyć z ładnej, jak na tę porę roku, pogody. W niektórych regionach termometry wciąż będą pokazywać powyżej 20 kresek. - Pierwsza dekada września będzie jeszcze umiarkowanie ciepła, ale temperatura spadnie w drugiej i po raz kolejny w trzeciej dekadzie tego miesiąca - mówi Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Jak dodaje ekspert, temperatura w Polsce prognozowana na wrzesień 2022 mieści się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. A jaka pogoda czeka nas w październiku 2022? Szczegóły w dalszej części materiału poniżej, w długoterminowej prognozie pogody na październik.
Przeczytaj koniecznie: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Jaka będzie zima 2022? To jest już jasne
- Zgodnie z nią w pierwszej dekadzie września możemy się spodziewać temperatur minimalnych, które na ogół występują w nocy i nad ranem, w przedziale 3-14 stopni, i maksymalnych, na początku przyszłego tygodnia, sięgających blisko 30 kresek. W drugiej dekadzie minimum temperaturowe zamknie się w granicach 4-13 stopni, natomiast prognozowane przez nas maksimum to 12-22 kreski, oczywiście w zależności od regionu. Trzecia dekada września to kolejny spadek temperatur, których minimalny próg zamknie się w przedziale 2-12 stopni, a maksymalny - 10-20 kresek. Szacujemy, że średnia wrześniowa temperatura dla centrum kraju wyniesie od 12,9 do 14,6 stopni Celsjusza - wyjaśnia Droździoł.
Czytaj też: Gdzie na grzyby 2022? Sprawdzone lokalizacje grzybiarzy: tu są borowiki, kanie i podgrzybki! [MAPA GRZYBÓW ONLINE]
Pogoda październik 2022: temperatura i opady
Oprócz prognozy długoterminowej, meteorolodzy analizują także średnie temperatury i opady we wrześniu i październiku na przestrzeni lat. Z danych synoptyków wynika, że we wrześniu 2022 nie zabraknie też opadów, ale podobnie jak w przypadku temperatur, ich ilość mieści się w wieloletniej normie z okresu 30 lat. W pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni, która zaczęła się dokładnie 1 września, ekspert IMGW spodziewa się od 8 do 12 deszczowych dni, z sumą opadów wynoszących od 32,1 do 57,7 mm. - Ciekawostką jest tutaj fakt, że w naszych badaniach z lat 2011-2020 aż 6 razy odnotowaliśmy wystąpienie tzw. ciepłego września, czyli powyżej normy wieloletniej, i tylko raz "zimnego", czyli poniżej tej normy - było to w 2013 r. W październiku te proporcje były takie same, choć ostatni "zimny" miał miejsce w 2016 r. - kontynuuje Droździoł. Jak wygląda z kolei prognoza pogody na październik 2022?
- Na dziś możemy powiedzieć tyle, że temperatura w październiku również będzie się mieścić w wieloletniej normie z lat 1991-2020. Dla przykładu średnia temperatura w tym miesiącu w centrum Polski to 7,7- 9,8 stopni Celsjusza. Inaczej jest z opadami deszczu, bo zgodnie z naszą prognozą będą one większe niż norma na północy i w centrum, natomiast utrzymają się na podobnym, co w czasie poprzednich 30 lat, poziomie na południu kraju - mówi Droździoł.
Czy na podstawie powyższych danych można się pokusić o wytypowanie, czy w tym roku doczekamy się złotej polskiej jesieni? Jak wyjaśnia ekspert IMGW, to zjawisko, które wymyka się prognozom meteorologicznym, i na jego poczet często błędnie zalicza się po prostu kilka ciepłych dni października. O ile złota polska jesień pojawia się tylko w tym miesiącu, to bardzo trudno określić, czy każde ocieplenie można określać tym terminem.
Czytaj też: Pogoda zwariowała. Zaskakujące prognozy. Ogromne różnice temperatur!