Spadające gwiazdy

i

Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Gdzie oglądać perseidy? [MIASTA]

Perseidy 2022. W tych miastach będzie istny spektakl! Mieszkańcy innych nie zobaczą nic

2022-08-12 16:13

Perseidy 2022. Gdzie oglądać spadające gwiazdy? Już w nocy z piątku na sobotę (12-13 sierpnia) noc spadających gwiazd. Gdzie będą widoczne Perseidy 2022? Niestety nie wszędzie. Kluczowa w obserwacji Perseidów jest pogoda, a ta kompletnie zniszczy spektakl mieszkańcom jednych, i zagwarantuje - mieszkańcom innych miast.

Noc spadających gwiazd to niejako uproszczenie. W istocie, aktywność Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia ale to właśnie ta noc - z piątku na sobotę (12/13 sierpnia) będzie charakteryzowała się największą aktywnością Perseidów. Gdzie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy? Niestety: nie wszędzie. Warunki obserwacyjne zależą od pogody, a ta mieszkańcom niektórych regionów Polski zdecydowanie utrudni spektakl. Sprawdźcie, w których miastach perseidy 2022 będą widoczne najlepiej, a w których niemal wcale.

Polecamy: Uderzenie gorąca, a później gwałtowne burze! Pogoda na długi weekend nie ma litości

Tajemnicze zjawisko nad Warszawą! To ludzie perseidy z Red Bull Skydive Team
Sonda
Lubisz oglądać spadające gwiazdy?

Perseidy 2022. Gdzie oglądać? Mieszkańców tych miast czeka istny spektakl!

W tym roku noc spadających gwiazd utrudni pogoda i... pełnia księżyca. Tak jest, zbiegły się ze sobą. Pełnia księżyca zaczęła się w nocy z 11 na 12 sierpnia, ale będzie widoczna także w nocy z 12 na 13 sierpnia. Czyli w noc spadających gwiazd. Jasny satelita istotnie - i niestety negatywnie - wpłynie na naszą obserwacyjną jakość. Do tego pogoda. 

Najlepsze warunki do oglądania perseidów będą na północy kraju - prognozuje synoptyk IMGW Ilona Bazyluk, precyzując że to ze względu na niskie zachmurzenie. W zaciemnionych, pozbawionych sztucznego światła warunkach mieszkańcy z regionów wybrzeża, Szczecina i Bydgoszczy będą mieli istny pokaz; nawet 100 spadających gwiazd na godzinę.

Na zachodzie kraju, gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane też będzie można podziwiać meteory, choć warunki pogodowe nie będą tak sprzyjające [....] - dodaje. Niestety. Złe wieści dla mieszkańców z południa i wschodu; tam zachmurzenie przez całą noc utrzyma się na tyle intensywne, że trudno będzie dostrzec jakiekolwiek gwiazdy. Niemniej, warto próbować. Przypominamy, że do ich obserwacji nie potrzeba wiele; trochę szczęścia i relatywnej ciemności. Perseidy to w rzeczywistości "świetlne zjawiska" powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej, zwanych meteoroidami. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany