Noc spadających gwiazd to niejako uproszczenie. W istocie, aktywność Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia ale to właśnie ta noc - z piątku na sobotę (12/13 sierpnia) będzie charakteryzowała się największą aktywnością Perseidów. Gdzie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy? Niestety: nie wszędzie. Warunki obserwacyjne zależą od pogody, a ta mieszkańcom niektórych regionów Polski zdecydowanie utrudni spektakl. Sprawdźcie, w których miastach perseidy 2022 będą widoczne najlepiej, a w których niemal wcale.
Polecamy: Uderzenie gorąca, a później gwałtowne burze! Pogoda na długi weekend nie ma litości
Perseidy 2022. Gdzie oglądać? Mieszkańców tych miast czeka istny spektakl!
W tym roku noc spadających gwiazd utrudni pogoda i... pełnia księżyca. Tak jest, zbiegły się ze sobą. Pełnia księżyca zaczęła się w nocy z 11 na 12 sierpnia, ale będzie widoczna także w nocy z 12 na 13 sierpnia. Czyli w noc spadających gwiazd. Jasny satelita istotnie - i niestety negatywnie - wpłynie na naszą obserwacyjną jakość. Do tego pogoda.
- Najlepsze warunki do oglądania perseidów będą na północy kraju - prognozuje synoptyk IMGW Ilona Bazyluk, precyzując że to ze względu na niskie zachmurzenie. W zaciemnionych, pozbawionych sztucznego światła warunkach mieszkańcy z regionów wybrzeża, Szczecina i Bydgoszczy będą mieli istny pokaz; nawet 100 spadających gwiazd na godzinę.
- Na zachodzie kraju, gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane też będzie można podziwiać meteory, choć warunki pogodowe nie będą tak sprzyjające [....] - dodaje. Niestety. Złe wieści dla mieszkańców z południa i wschodu; tam zachmurzenie przez całą noc utrzyma się na tyle intensywne, że trudno będzie dostrzec jakiekolwiek gwiazdy. Niemniej, warto próbować. Przypominamy, że do ich obserwacji nie potrzeba wiele; trochę szczęścia i relatywnej ciemności. Perseidy to w rzeczywistości "świetlne zjawiska" powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej, zwanych meteoroidami.